Víkend zatvorených hraníc

Autor: Ján Žatko | 16.11.2019 o 9:14 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  408x

V nedeľu 17. 11. 2019 sa na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi nedostane cez hranice do Rakúska nik bez výjazdnej doložky.  Víkend zatvorených hraníc pripomína časy neslobody, keď nás delila od slobodného sveta železná opona.

Už viac ako tridsať rokov žijem v Devínskej Novej Vsi. V mestskej časti Bratislavy a kedysi samostatnej obci. V obci s nádhernou prírodou. Rieka Morava, lúky a mokrade v jej blízkosti, lesný masív Devínskej Kobyly, kopec Sandberg. Všetky tieto atrakcie lákajú na potulky na člne, na bicykli, alebo len tak po vlastných. V čase môjho príchodu do Devínskej v roku 1988 bola väčšina z týchto krás pre bežného človeka nedostupná. Päťsto metrov od môjho súčasného bydliska sa tiahol pozdĺž západného okraja katastra Devínskej Novej Vsi ostnatý drôt. Za ním o ďalších päťsto metrov bola hranica slobodného sveta. Rakúsko.

Pred rokom 1989 predstavovalo Rakúsko kapitalistický západ a nepriateľa socializmu. Aby komunistický režim zabránil svojim občanom emigrovať na západ, bol v roku 1951 schválený zákon o ochrane štátnej hranice. Ten oprávňoval jednotky pohraničnej stráže brániť úteku česko-slovenských občanov za hranice aj za cenu ich života. Niekoľkokilometrové pásmo pozdĺž hraníc s Rakúskom a Západným Nemeckom sa stalo frontovým územím. Bolo na ňom povolené, ba dokonca prikázané, strieľať a vraždiť vlastných občanov. Vznikla „železná opona“. Opona, ktorá neslúžila na ochranu pred vniknutím vonkajšieho nepriateľa. Hranica medzi slobodou a neslobodou. Slúžila na to, aby prekazila vlastným občanom cestu za slobodou. Mladí osemnásťroční chlapci, ktorí mali tú smolu, že základnú vojenskú službu absolvovali v pohraničnom vojsku, boli nútení strieľať po vlastných ľuďoch utekajúcich na západ. Za vraždu dostali vyznamenanie a opušťák. Za „zlyhanie“ vojenskú basu v Sabinove.

Podujatie Víkend zatvorených hraníc sa uskutoční už po štvrtý raz na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Hranice sa symbolicky uzatvoria v nedeľu 17. 11. 2019 ráno o 10:00 hodine a opäť sa otvoria o 18:00 hodine. Cez hranice sa bude možné dostať len s “cestovnou doložkou”, ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť. Vyvrcholením spomienkového podujatia bude sviečkový pochod k Pamätníku “Obetí železnej opony“, ktorý sa začne o 17:00 hodine čítaním mien obetí železnej opony. Súčasťou podujatia bude aj séria prednášok na tému železnej opony a cestovania do zahraničia počas socializmu. K Cyklomostu slobody sa dostanete autobusom č. 20, 21 alebo 29, alebo na bicykli po cyklochodníku popri rieke Morave.

 

po

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?