V akom štáte to žijeme

Autor: Ján Žatko | 10.12.2018 o 7:30 | Karma článku: 4,39 | Prečítané:  1830x

Pred týždňom pobúril verejnosť fakt, že aktivistov Greenpeace, ktorí vyliezli na ťažnú vežu v areáli bane v Novákoch, aby protestovali proti ťažbe a spaľovaniu uhlia, začali stíhať väzobne. Nie vždy je však štát taký dôsledný.

Pripomeňme si stručne čo sa stalo. Aktivisti z Greenpeace 28. novembra ráno na ťažnej veži v areáli Hornonitrianskych baní Prievidza v Novákoch vyvesili transparent s nápisom „Skončite dobu uhoľnú". Protestovali tak proti podľa nich deštruktívnej a neefektívnej ťažbe a spaľovaniu uhlia na Slovensku. Potom, ako vyliezli na vežu, sa v areáli postupne objavili všetky záchranné zložky. Polícia, záchranári aj hasiči. Nikomu sa nič nestalo, aktivisti však napokon skončili v rukách polície. 12 aktivistov bolo obvinených z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Dozorujúci prokurátor navrhol ich väzobné stíhanie.

Okresný súd jeho návrhu vyhovel. "Sudca pre prípravné konanie vzal do tzv. preventívnej väzby 12 obvinených osôb. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti", informoval hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus. Ľudovo povedané, aktivisti skončili v base.

Nasledovali masívne protesty verejnosti na celom Slovensku kvôli takémuto absurdnému rozhodnutiu. Už o niekoľko dní nariadil generálny prokurátor Jaromír Čižnár prepustiť všetkých väznených aktivistov na slobodu s odôvodnením, že aktivisti sú vo väzbe neprávom.

Presne v ten istý deň, ako polícia zatkla aktivistov v Novákoch, sa na Špecializovanom súde v Pezinku stala iná, zdanlivo vôbec nesúvisiaca vec. Súd schválil dohodu o vine a treste uzatvorenú medzi bývalým starostom Devínskej Novej Vsi Milanom Jamborom a prokurátorom. Milan Jambor sa priznal k spáchaniu trestného činu nepriamej korupcie a výmenou za to dostal symbolický trest, pokutu 3 tisíc €. Mimochodom, hrozili mu až dva roky natvrdo.

Pýtate sa aký to má súvis so zatknutými aktivistami? Nuž, na jednej strane aktivisti šli kvôli vyveseniu transparentu ihneď do basy. Odôvodnenie? Obava, že budú pokračovať v trestnej činnosti. Nebyť masívnych protestov verejnosti, boli by tam určite ešte dnes.

Na druhej strany bývalý starosta Milan Jambor bol prichytený ešte v januári 2017 priamo pri čine. Ponúkol úplatok štátnemu úradníkovi za protislužbu v prospech určitej firmy. Jednoducho robil sprostredkovateľa pri korupcii. Orgány činné v trestnom konaní v tomto prípade vôbec neuvažovali o tom, že by dotyčný pán mohol pokračovať v trestnej činnosti a tak ho stíhali na slobode. No a keďže pán exstarosta sa svojej funkcie dobrovoľne nevzdal, spokojne v nej ukončil celé funkčné obdobie. 27. novembra 2018 odovzdal funkciu svojmu nástupcovi a o deň neskôr bol na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku právoplatne odsúdený za nepriamu korupciu.

Iróniou je, že takmer dva roky od spáchania skutku nepriamej korupcie bez problémov v Devínskej Novej Vsi naďalej starostoval. Svojim voličom takmer dva roky bez hanby do očí klamal, keď tvrdil, že je nevinný a stal sa obeťou premysleného úskoku. Aj potom ako bol obvinený z trestného činu korupcie naďalej podpisoval zmluvy a faktúry v celkovej hodnote viac ako milión eur. Naďalej osobne vyberal dodávateľov stavebných prác. Naďalej podpisoval rozhodnutia v stavebnom konaní. A to všetko iba preto, lebo v jeho prípade dospeli orgány činné v trestnom konaní k záveru, že u neho nie je predpoklad, že bude pokračovať v trestnej činnosti.

Ako čerešnička na torte tohto prípadu sa môže javiť fakt, že pán exstarosta, napriek tomu, že bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, dostane od mestskej časti vyplatené trojmesačné odstupné. A to iba kvôli tomu, že sa k spáchaniu trestného činu priznal až vtedy, keď už nebol starosta. Bolo to presne nasledujúci deň potom, ako odovzdal funkciu. Darmo je, šikovným patrí svet.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nie Chorvátsko. Korona k nám prichádza najmä z Ukrajiny

Hygienici urobili analýzu Covidu-19 na Slovensku za júl.


Už ste čítali?