V stredu 21. novembra začal štátny podnik LESY SR masívnu ťažbu dreva na Devínskej Kobyle. Ťažká technika a pílenie mohutných stromov sa samozrejme v tak rekreačne vyťaženej zóne nedajú utajiť. A tak hoci LESY SR napriek predchádzajúcim dohodám o začatí ťažby vopred neinformovali, ozvali sa pobúrení ľudia. Občianske združenie Naše Karpaty na svojej facebookovej stránke zazvonilo na poplach: "Najhoršie obavy sa dnes naplnili. Štátny podnik LESY SR hodil za hlavu všetky rokovania a začal masívnu ťažbu dreva na Devínskej Kobyle a na Vydrici."

Tento necitlivý zásah štátnych lesníkov vyvolal naozaj búrlivú reakciu a verejný tlak priniesol veľmi rýchlo aj ovocie. Opäť citujem OZ Naše Karpaty: "Včera, hneď ako sme dostali info o ťažbe dreva, boli naši ľudia celý deň v teréne. Fotili sme, komunikovali s ministerstvom a lesníkmi, chystali ďalšie kroky aj medializáciu. Milo nás prekvapil obrovský počet ľudí, ktorí reagovali na našu výzvu a začali posielať sťažnosti na zodpovedných. Reakcia prišla okamžite a ministerstvo pod verejným tlakom nariadilo lesníkom dočasne zastaviť ťažbu, kým nebude hotová štúdia o dopadoch na rekreačnú funkciu lesa."

Štátny podnik LESY SR interpretuje situáciu na Devínskej Kobyle úplne inak. Tvrdí, že "nerúbu zdravé 100 ročné stromy, ako uviedli niektoré zdroje. V posledných dňoch bol realizovaný iba obmedzený, nevyhnutný zásah, ktorý sa nazýva obnovná ťažba. Uskutočnil sa na obmedzenom území a už je ukončený. Ďalší postup vo využívaní týchto lesov bude známy po vypracovaní štúdie, ktorú vypracujú experti z Technickej univerzity vo Zvolene."
Nuž, zvláštna argumentácia. Ešte som nepočul o ťažbe lesa naplánovanej na jeden jediný deň. Ale nech je už dôvod zastavenia ťažby dreva na Devínskej Kobyle akýkoľvek, dôležité je, že bola zastavená. A najlepšia odpoveď na tvrdenie štátnych lesov, že nerúbu zdravé storočné stromy je nasledujúca fotografia.

Boj aktivistov so štátom o Devínsku Kobylu prebieha už od začiatku tohto roka. Všetko to začalo ešte v januári, keď LESY SR zverejnili plán na masívnu ťažbu dreva v roku 2018 v masíve Devínskej Kobyly a v údolí Vydrice. Okamžite sa proti tomuto zámeru ozvali starostky Karlovej Vsi a Devína a starosta Dúbravky. Pridalo sa mesto Bratislava. Bratislavský samosprávny kraj a ochranári hlavne zo združenia Naše Karpaty. Na základe protestov bola ťažba pozastavená a začalo sa rokovať čo ďalej s bratislavskými lesmi, ktoré spravuje štátny podnik LESY SR.

Za účelom hľadania ďalšieho postupu vo využívaní lesov v okolí Bratislavy bola zriadená Pracovná skupina pre posilnenie mimoprodukčných funkcií prímestských lesov Bratislavy, v ktorej sú zastúpení zástupcovia OZ Naše Karpaty, LESOV SR, Bratislavského samosprávneho kraja, Štátnej ochrany prírody, hlavného mesta SR Bratislavy, ako aj Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Keďže rokovania, podľa slov ich účastníkov, prešľapovali na mieste, inicioval som v septembri petíciu za záchranu lesa na Devínskej Kobyle. Do dnešného dňa petíciu podpísalo 2 819 ľudí, ktorým nie je ľahostajný osud lesa na Devínskej Kobyle.

Aj najnovšie udalosti na Devínskej Kobyle dokazujú, že ak si les na Devínskej Kobyle neuchránime sami, štát to za nás neurobí. Darmo, blíži sa koniec roka a treba splniť hospodársky plán. Aj keď je ten plán nezmyselný, pretože likviduje zelené pľúca Bratislavy. Boj o zachovanie lesa na Devínskej Kobyle sa ešte neskončil. Motorové píly sa zatiaľ stiahli. Nevieme ale dokedy. Vyzývam preto všetkých, ktorým záleží na tom v akom stave odovzdáme naše lesy svojim deťom a vnukom, aby sa pripojili k signatárom petície proti výrubu lesa na Devínskej Kobyle. Nedopusťme, aby sa z Devínskej Kobyly stalo rúbanisko ako na nasledujúcej fotografii. Petíciu mienim odovzdať začiatkom decembra na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Môžete ju podpísať tu.
