Keď Fico plesne bičom

Autor: Ján Žatko | 6.12.2017 o 6:51 | Karma článku: 7,90 | Prečítané:  1870x

Ešte pred týždňom to vyzeralo na nečakanú revolúciu v Smere. Až 26 poslancov Smeru nepodporilo návrh svojho predsedu Roberta Fica na zmrazenie poslaneckých platov. Dušan Jarjabek si dokonca dovolil jeho návrh verejne kritizovať.

„Nie je to dobré riešenie a neviem prečo sa idú zmrazovať platy, idem sa na to pýtať," čudoval sa Jarjanek. Už o pár dní však stál celý poslanecký klub Smeru poslušne nastúpený pred kamerami a zrazu považovali návrh na zmrazenie platov za vynikajúce riešenie. "Celý klub 49 poslancov bude hlasovať za zmrazenie platov," vyhlásil poslanec a premiérov poradca Erik Tomáš. Fico plesol bičom a rebeli stiahli chvost.

Ešte pred týždňom podpredseda koaličnej SNS Anton Hrnko návrh Roberta Fica na zmrazenie poslaneckých platov označil za populizmus a nevylúčil kvôli tomu ani pád vlády. „Ak je to (pád vlády) jediné riešenie, aby v tomto štáte platili zákony a právo, tak asi nie je čo povedať,“ povedal. Dnes už predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že "táto téma nie je taká horúca, aby vláda padala, pretože je ľahko riešiteľná." Aj poslanci SNS poslušne stiahli chvost.

Ešte pred týždňom aj predseda koaličnej strany  MOST – HÍD Béla Bugár kritizoval Roberta Fica za jeho vyhlásenie, že spojí hlasovanie za zmrazenie platov poslancov s hlasovaním o dôvere vláde a jeho vyhlásenie označil za znásilnenie. "Parlament nemôže byť slúžkou podriadenou vláde," rozhorčene sa vtedy vyjadril. Ešte pred pár dňami sa po rokovaní republikovej rady strany bil do pŕs a dušoval sa, že  MOST – HÍD za zmrazovanie platov hlasovať nebude. Označil vyhrážanie Roberta Fica za neprípustné. „Je potrebné zdôrazniť, že NR SR nie je podriadená ani vláde, ani premiérovi. SR je parlamentnou demokraciou, kde vláda zodpovedá parlamentu,“ zdôraznil. Dnes už nič z toho neplatí. Koaliční lídri sa dohodli a zrazu si Béla Bugár pochvaľuje, že "principiálnym postojom vládna koalícia našla riešenie, ktoré vyhovuje očakávaniam občanov aj poslancov." Platy budú fakticky zmrazené tak ako chcel Fico, pretože budú zvýšené iba o jedno euro. Do tretice, aj poslanci MOST – HÍD stiahli chvost.

Niežeby som poslancov národnej rady ľutoval, že zo svojho úbohého platu nevyžijú. Veď aj Anton Hrnko to zatiaľ zvláda, aj keď si z neho musí platiť ročne až šesť nových oblekov. Problém je niekde úplne inde. Na príklade tejto krátkej poslaneckej rebélie sa jasne ukázalo, že v parlamente nás nezastupujú osobnosti, ale iba poslušné bábky, ktoré zo strachu o svoje teplé poslanecké miestečka zahlasujú vždy tak, ako si všemocný predseda želá. A nie sú to iba poslanci Smeru. Tentoraz to je hlasovanie o ich platoch. Ale myslíte si, že pri iných hlasovaniach to je inak?

V článku 73 Ústavy Slovenskej republiky sa doslovne píše: "Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi." Kým bude platiť súčasný volebný systém, tak dovtedy bude tento článok ústavy iba na papieri. Kým bude platiť súčasný volebný systém, tak poslanci budú zástupcovia svojej politickej strany a nie občanov. Veď ich ďalší osud závisí od toho, na ktoré miesto kandidátky (a či vôbec) ich predseda dá v nasledujúcich voľbách.

Poslanci budú skutočne zástupcovia občanov až vtedy, keď bude Slovensko rozdelené na 150 volebných obvodov a v každom z nich bude zvolený jediný poslanec. Každý bude vedieť ktorý konkrétny poslanec ho v národnej rade zastupuje a každý poslanec bude vedieť, ktorým voličom sa zodpovedá. V komunálnych voľbách to tak funguje. Malo by aj v parlamentných. Až potom tu bude namiesto partokracie demokracia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vyšetrovatelia sa výsluchmi chránia pred nadriadenými. Aj keď sú zbytočné

NAKA vypočúva ľudí zo Za slušné Slovensko.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Šikanuje polícia organizátorov protestov?

Nestačilo vypočuť len jedného z nich?


Už ste čítali?