Hanba slovenskej žurnalistiky je späť

Autor: Ján Žatko | 24.4.2015 o 3:48 | Karma článku: 13,50 | Prečítané:  15432x

Zmyslom televíznych politických diskusií by malo byť priniesť divákovi čo najviac informácií o zmýšľaní a konaní jednotlivých politikov. Moderátor by sa v nich mal snažiť klásť politikovi aj nepríjemné otázky. Ale v žiadnom prípade by sa nemal stavať do úlohy sudcu alebo politického protivníka. Tak ako televízny moderátor Peter Bielik, ktorý opäť raz dostal za úlohu doraziť nepohodlného politika. Tentoraz sa obeťou mal stať Ján Figeľ.

Prvé tri vety v mojom blogu som už raz použil. Bolo to presne pred dvomi rokmi, keď Peter Bielik dostal politickú zákazku znemožniť vo svojej relácii Daniela Lipšica. Dopadlo to však presne naopak. Daniel Lipšic v tomto nerovnom súboji obstál so cťou a výkon Petra Bielika najlepšie vystihuje článok jeho kolegu novinára Martina Hanusa pod názvom Hanba slovenskej žurnalistiky.

Robert Fico minulý týždeň zahájil rozsiahlu ofenzívu proti Jánovi Figeľovi v snahe zakryť svoje maslo na hlave v kauze Váhostav. Návrh na odvolanie Jána Figeľa, kvôli tomu že vo funkcii ministra výstavby zastavil rozkrádanie štátnych peňazí pri výstavbe diaľnic, vyrazilo dych každému človeku so zdravým rozumom. Dokonca aj Richard Sulík, ktorého asi nikto nebude podozrievať zo zamilovanosti do Jána Figeľa, skonštatoval že Robert Fico sa musel zblázniť. "Figeľ je na vine, lebo pre štát dojednal nižšie ceny oproti tým, ktoré vznikli za Fica a boli brutálne predražené. Toto je niečo natoľko absurdné, že aj jednoduchší volič Smeru začne pochybovať, či stojí na správnej strane", konštatuje Richard Sulík. Tri dni sa Národná rada a slovenská verejnosť zaoberala touto absurdnosťou, kým si Robert Fico uvedomil že tentoraz prestrelil a nariadil svojim poslancom prerušiť túto frašku.

Ján Figeľ naozaj nie je miláčikom slovenských médií. Ale v tejto situácii asi ťažko nájdete nejakého novinára, ktorý by sa v tomto spore postavil na stranu Roberta Fica. S výnimkou jediného. Petra Bielika. To čo sa nepodarilo Robertovi Ficovi dosiahnuť v parlamente sa pokúsil dokázať vo svojej diskusnej relácii. Pozval do nej Jána Figeľa a viac ako 50 minút sa snažil do roztrhania tela namiesto hľadania pravdy dokázať televíznym divákom, že Ján Figeľ je v skutočnosti ten človek, ktorý je zodpovedný za problémy spôsobené mecenášom Smeru Jurajom Širokým. Nepodarilo sa. Keď som sledoval tú zúfalú snahu zjavne režírovanú zo Súmračnej, spomenul som si na Martina Hanusa. Hanba slovenskej žurnalistiky je späť.

Nasledujúci deň diskutoval Peter Bielik o tom istom probléme s ministrom dopravy Jánom Počiatkom. Hotová selanka. Žiadne nepríjemné otázky na telo, žiadne spochybňovanie odpovedí, žiadna polemika, žiadne skákanie do reči, žiadne rezolútne súdy. Pripomínalo mi to príjemný rozhovor dvoch priateľov, ktorí sa stretli po dlhšom čase. Už len krígle piva tam chýbali. Premýšľal som, aký to má vlastne zmysel diskutovať jeden deň hodinu s jedným politikom a hneď nasledujúci deň s jeho oponentom o tom istom probléme. Prečo ich moderátor neposadil oproti sebe, aby si to navzájom rozdali na férovku? A vtedy som to pochopil. To by bol predsa masaker. V nedeľu Robert Fico prehral s Jánom Figeľom v televíznych diskusiách na body. Ak by sa stretli Figeľ s Počiatkom v otvorenej diskusii, tak by to skončilo K.O. pre Jána Figeľa. A to Peter Bielik nemohol pripustiť. Jeho sponzor zo Súmračnej by mu to nikdy neodpustil.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?