Smer - strana papalášov

Autor: Ján Žatko | 3.12.2014 o 0:24 | Karma článku: 15,55 | Prečítané:  3369x

"Smer je strana papalášov." Na ulici môžete tento výrok počuť veľmi často. Z úst opozičných politikov pravidelne. Ale ak ho vysloví minister vlády Roberta Fica, treba zbystriť pozornosť. Touto vetou totiž charakterizuje vládnu stranu čerstvý minister školstva Juraj Draxler.

Politická kariéra Juraja Draxlera je priam raketová. Na ministerstvo školstva ho prviedol v lete tohto roka vtedajší minister Peter Pelegrini najskôr ako svojho poradcu. Začiatkom septembra bol vymenovaný za štátneho tajomníka a dnes je už ministrom.

Juraj Draxler študoval v zahraničí a pôsobil tam aj ako vysokoškolský pedagóg. Je veľmi aktívny publicista, ktorý je autorom stoviek článkov. V poslednom období sa stal populárnym hlavne kvôli svojmu blogu z roku 2009 s názvom Robert Fico. Oveľa zaujímavejší je však jeho blog z roku 2010, ktorým analyzoval výsledky parlamentných volieb. Sú v ňom naozaj veľmi zaujímavé myšlienky, s ktorými sa nedá nesúhlasiť. Napríklad druhý polčas prvej vlády Roberta Fica charakterizuje takto: "Postupom času ale biznismeni zo Smeru pri pohľade na plný stôl štátnych financií doslova zbesneli. A vláda naozaj nerobila nič dlhodobé, koncepčné pre krajinu. Strana papalášov sa zameriavala na arogantné gestá ako predvolebné umiestnenie megasochy „kráľa" Svätopluka na hradné nádvorie." Za kľúčové pre ďalší vývoj považuje Juraj Daxler odpoveď na otázku, či sa dokáže Smer zreformovať. A hneď si na tú otázku aj odpovedá: "Zrejme ťažko. Vrchné etalóny strany sú prelezené mimoriadne bezškrupulóznymi ľuďmi. Ak by strana brala reči o „dôraznej obrane národnoštátnych záujmov" dôsledne, musela by niektorých svojich vysokých funkcionárov rovno postaviť k múru. Ale reformu si treba želať. Strana sa môže rýchlo dostať naspäť k moci. Pre krajinu by bolo veľmi prospešné, aby to už bol aspoň trochu iný Smer."

Juraj Draxler sa ukázal ako veľmi schopný prorok. Strana Smer sa naozaj dokázala veľmi rýchlo dostať naspäť k moci. Žiaľ, nie je to ani trochu iný Smer. Vo vedení sú stále tí istí ľudia ako pred štyrmi rokmi. A je to stále tá istá strana papalášov, biznismenov a bezškrupulóznych ľudí, ako ju vtedy charakterizoval Juraj Draxler.

Ešte pred pár dňami by som považoval za nemožné, že budem v niečom tak stopercentne súhlasiť s ministrom nominovaným za Smer. Nemožné sa stalo skutočnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?