Keď gazdovi nejdú počty

Autor: Ján Žatko | 12.9.2014 o 13:39 | Karma článku: 7,79 | Prečítané:  2057x

Radoslav Procházka je možno dobrý právnik. Ale matematik je dosť úbohý. Mohli sme sa o tom presvedčiť počas letnej uhorkovej sezóny pri sledovaní seriálu "Matovič je psychopat". Zakladajúci snem Siete nás v tom iba utvrdil.

Kauza "Matovič je psychopat" je notoricky známa. Preto iba stručne pre zopakovanie. Pochybnosti ohľadne Procházkových matematických schopností sa začali objavovať hneď po prezidentských voľbách. Podľa svojich vyjadrení minul Radoslav Procházka na prezidentskú kampaň 250 tisíc eur, hoci odborníci na reklamné kampane odhadovali jeho výdavky na viac ako dvojnásobok. Nasledovali zmätky okolo výšky darov jednotlivých darcov. Korunou všetkého bola slávna nahrávka jeho rozhovoru s Igorom Matovičom. Svoj hlas v zverejnenej nahrávke Radoslav Procházka nepoprel, naopak hrdo sa k nemu prihlásil. "Asi šesť kíl," bola jeho prvá reakcia na Matovičovu otázku, koľko ho bude stáť prezidentská kampaň. Vzápätí svoj odhad skorigoval: "Tak päť. Pol, pol mega," znelo definitívne číslo. Je zaujímavé, že tieto čísla sa zhruba zhodujú s odhadom odborníkov. Tieto svoje slová Radoslav Procházka nepoprel. Rozpor s oficiálne priznanými výdavkami vysvetlil veľmi jednoducho. Podľa neho išlo "o hrubý, a preto nevyhnutne nepresný odhad, ktorý sa nepotvrdil, lebo mu došli peniaze."

Inými slovami, gazda tvrdí, že sa sekol. A poriadne. Lenže jeho problémy so základnými počtami sa tým ani zďaleka neskončili. 1. septembra 2014 sa uskutočnil ustanovujúci snem strany Sieť. Delegátov snemu informoval manažér strany Marek Čepko o tom, že politická strana Sieť si na svoje fungovanie a financovanie volebných kampaní vzala z českej Fio banky úver vo výške 800 tisíc eur. Úver chce strana splatiť zo štátneho príspevku za výsledok v parlamentných voľbách 2016. "Garancie úveru spočívajú v záložnom práve na nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve pána Procházku, ktorý je zároveň jediným a výlučným ručiteľom úveru," dodal Marek Čepko.

Poďme teda počítať. Predpokladajme optimistický scenár, že Sieť sa v roku 2016 dostane do parlamentu a získa štátny príspevok za voľby. Dovtedy však bude musieť nejako prežiť. Najbližšou finančnou záťažou pre Sieť budú komunálne voľby. Radoslav Procházka sa opakovane vyjadril, že im prikladá mimoriadnu dôležitosť. Niet divu, až výsledky týchto volieb ukážu reálne postavenie Siete na slovenskej politickej scéne. Na tlačovej besede ku komunálnym voľbám vyhlásil: "Potvrdíme celoslovenský rozmer Siete a budeme sa snažiť získať poverenie na komunálnu službu vo všetkých okresoch Slovenska". Koľko bude stáť Sieť táto snaha? Po niekoľkomesačnom meškaní a niekoľkonásobnom odmietnutí oslovených osobností ohlásil Radoslav Procházka kandidúru Tatiany Kratochvílovej za Sieť na primátorku Bratislavy. Kandidátka potvrdila, že jej kampaň bude z bankového úveru hradiť strana Sieť. Ak by vás zaujímalo, koľko stojí kampaň na primátora v Bratislave, môžeme si pomôcť údajom z minulých volieb. Súčasný primátor Milan Ftáčnik priznal, že na kampaň v roku 2010 minul 256 tisíc eur. To sú výdavky na primátorskú kampaň v jednom jedinom meste. Sieť ale tvrdí, že sa bude snažiť získať poverenie na komunálnu službu vo všetkých okresoch Slovenska. Bude stačiť Sieti celá pôžička iba na najbližšiu kampaň?

Poďme ďalej. Z avizovanej pôžičky mieni Radoslav Procházka financovať aj vybudovanie a činnosť strany až do najbližších parlamentných volieb. Teda viac ako rok a pol. Nie je zložité zistiť, koľko stojí fungovanie politickej strany na Slovensku. Každá strana je povinná každoročne odovzdávať výročnú správu overenú auditorom, ktorá sa dá nájsť napríklad na webovej stránke Národnej rady SR. Radoslav Procházka sa netají svojim cieľom vytvoriť po budúcich voľbách vládu a nahradiť Smer. Aké boli výdavky strany Smer za rok 2013? Podľa oficiálnych údajov 3 milióny 87 tisíc eur. Ja viem, Procházka povie, že bude financovať svoju stranu efektívnejšie. Ale aj tak, zmestí sa pod milión? Pozrime sa, aké výdavky mali v roku 2013 KDH a SDKÚ-DS. Prvá minula jeden milión 214 tisíc, druhá 768 tisíc. Ale to sú strany o ktorých Radoslav Procházka s pohŕdaním hovorí ako o osempercentných. On sa k nim rozhodne nechce pridať. On tvrdí, že má na viac. Pozrime sa ešte, aké výdavky mala za rok 2013 strana, ktorá už asi stratila všetky šance dostať sa do parlamentu. Nova Daniela Lipšica v roku 2013 minula 302 tisíc eur. Koľko bude reálne Radoslav Procházka potrebovať na jeden a polročné financovanie svojej strany? Opakujem otázku. Zmestí sa pod milión?

A prichádza veľké finále. Parlamentné voľby 2016. Voľby, v ktorých Procházka mieni poraziť Smer a zostaviť vládu. Voľby, do ktorých bude musieť masívne investovať. Ak chceme vedieť koľko, opäť si môžeme pomôcť údajmi z posledných parlamentných volieb. Podľa oficiálnych údajov najviac investoval v roku 2012 do predvolebnej kampane víťazný Smer. Bolo to až 3,3 milióna eur. Ďalších 5 strán minulo na kampaň viac ako 1 milión eur. Konkrétne SDKÚ-DS 2,6 milióna, SNS 1,213 milióna, SaS 1,189 milióna, Most-Híd 1,145 eur a KDH 1,055 milióna eur.

Opakujem ešte raz slová manažéra strany Mareka Čepka. Sieť si na svoje fungovanie a financovanie dvoch volebných kampaní vzala z banky úver  800 tisíc eur. Mieni ho splatiť až po parlamentných voľbách 2016. Sú iba dve možnosti. Buď Radoslav Procházka nevie počítať a potom je mizerný gazda. Alebo klame, až sa hory zelenajú. Neviem, ktorá možnosť je pre Slovensko lepšia.

P.S. Tým, ktorí si myslia, že priepastný rozdiel medzi budúcimi výdavkami a výškou úveru vykryje Sieť z členského, odporúčam opäť pozrieť si výročné správy politických strán. Najväčší príjem z členského mala za rok 2013 strana Smer - 171 tisíc eur. Žiadna z ostatných strán nevybrala na členskom ani len polovicu z tejto sumy. Ak si niekto myslí, že členovia Siete zaplatia na členskom milióny, tak je veľmi naivný. Odkiaľ teda prídu chýbajúce peniaze, ktoré Radoslav Procházka potrebuje na víťazstvo vo voľbách?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?