Čím drahšie, tým lepšie. Však pán premiér?

Autor: Ján Žatko | 27.6.2014 o 16:08 | Karma článku: 11,52 | Prečítané:  1588x

Dozor nad stavbou tunela Višňové vyhrala najdrahšia ponuka. Nič nové pod slnkom. Za vlády Roberta Fica sme si už zvykli na to, že čím drahšie, tým lepšie. Veď štát to zaplatí. Tento prípad je však aj na Roberta Fica niečím výnimočným. Súťaže sa zúčastnili štyri firmy. Tri z nich podali porovnateľnú cenovú ponuku. Štvrtá z nich chce za tie isté služby dvojnásobok. Štát si vybral práve dvojnásobnú cenu. Prekvapenie?

Súhlasím s tým, že najlacnejšie nemusí byť vždy najlepšie. V každej súťaži sa môže nájsť uchádzač, ktorý chce cenou podliezť ostatné štandardné ponuky. Vraví sa tomu neobvykle nízka cena. V tejto súťaži to však bolo naopak. Všetky ponuky boli približne rovnaké s výnimkou jedinej. Všetky ponuky boli zo súťaže vylúčené s výnimkou jedinej. Pán premiér, na čo potom vôbec robíte súťaže? Koľko času, papiera a zbytočne vynaloženej energie jednotlivých uchádzačov by sa ušetrilo, keby ste si celú túto frašku ušetrili a zmluvu dali podpísať rovno tomu správnemu uchádzačovi.

Že by na to Európska únia nepristúpila? Nuž, obávam sa že nepristúpi ani na túto frašku s krycím názvom "verejná súťaž". Obávam sa, že na toto z eurofondov nepríde ani cent. A v tomto svetle sú mi zrazu oveľa jasnejšie slová Roberta Fica, že DPH sa na 19 % za jeho vlády nevráti, pretože ušetrených 200 miliónov eur potrebuje rozdeliť na pozitívne programy. Možno že práve táto dvojnásobne predražená zákazka bude jeden z tých pozitívnych programov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?