Ficova daň Ficovi vyhovuje

Autor: Ján Žatko | 24.6.2014 o 0:11 | Karma článku: 11,42 | Prečítané:  1877x

Bolože to kriku v septembri 2010. Vláda Ivety Radičovej vtedy schválila zvýšenie DPH z 19 na 20 %. Robert Fico označil tento krok za najhoršie pravicové riešenie. "Najmä ľudia, ktorí majú podpriemerné a priemerné zárobky pocítia zdražovanie na vlastnej koži," tvrdil vtedy najpopulárnejší opozičný politik. Dnes je rok 2014. Robert Fico neobmedzene vládne tejto krajine už dva roky. A čuduj sa svete. To najhoršie pravicové riešenie z roku 2010 u nás ešte stále platí. Ba čo viac, podľa jeho včerajšieho vyjadrenia bude platiť ešte veľmi dlho. Zdá sa, že dnes ho už situácia ľudí s podpriemernými a priemernými zárobkami až tak veľmi netrápi. Alebo že by nás pre štyrmi rokmi klamal?

Zvýšením DPH o 1 % vláda Ivety Radičovej reagovala v roku 2010 na katastrofálny rozpočtový deficit Slovenska, ktorý Robert Fico v poslednom roku svojej vlády "vytlačil" na neuveriteľných 8 % DPH. Na-Smer-oval nás vtedy na grécku cestu zadlžovania a krachu ekonomiky. Aj preto premiérka Iveta Radičová označila zvýšenie DPH za "Ficovu daň". Zvýšenie DPH bolo iba dočasné a táto dočasnosť bola zakomponovaná priamo do zákona. Platnosť dočasného zvýšenia sa skončí, keď schodok verejnej správy dosiahne menej ako 3 % HDP. Tak to aspoň plánovala Radičová. Fico to však všetko zmení.

Opatrenie vlády Ivety Radičovej bolo účinné. Už nasledujúci rok po jeho zavedení klesol schodok verejnej správy na 4,75 % HDP a v súčasnosti sa vláda Roberta Fica hrdí tým, že sa jej podarilo dostať schodok pod 3 % HDP. Inými slovami povedané, od 1. januára 2015 by DPH zo zákona mala opäť klesnúť na 19 %. Ale ... Neklesne. Prečo? Lebo Ficova daň sa Ficovi zapáčila. V sobotných rozhlasových dialógoch povedal, že zníženie DPH by spôsobilo v štátnej kase výpadok vo výške 200 miliónov eur. A tie Robert Fico potrebuje aby ich mohol rozdeliť na pozitívne programy. Že aké? Nuž napríklad na štedré dotácie pre vysoko ziskové nadnárodné spoločnosti. Napríklad pre Mondi SCP schválil Robert Fico pred necelými dvomi rokmi 25 miliónikov. A koľko takých natrčených rúk ešte čaká na svoju šancu? A čo my, ľudia s podpriemernými a priemernými zárobkami? Musíme si ešte chvíľu počkať. O dva roky nám Robert opäť sľúbi, že sa o nás postará. Veď ľudia potrebujú istoty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?