Štefan nekandiduj

Autor: Ján Žatko | 18.5.2014 o 1:43 | Karma článku: 8,51 | Prečítané:  1133x

Vážený pán premiér! V pondelok 19.5.2014 bude Súdna rada voliť v Sobranciach predsedu Najvyššieho súdu SR na ďalšie obdobie. Na túto funkciu opätovne kandiduje aj súčasný predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Verím, že máte úprimný záujem na zlepšení situácie v súdnictve na Slovensku, veď ste to pred prezidentskými voľbami veľmi často zdôrazňovali. Dnes máte jedinečnú príležitosť ukázať občanom Slovenska a Vašim voličom, že to skutočne myslíte úprimne. Máte jedinečnú príležitosť dokázať, že Vaši oponenti, ktorí Vás obviňujú z toho, že ste začali hovoriť o problémoch v súdnictve iba kvôli Vašej snahe stať sa prezidentom, Vám krivdia. Vzhľadom na Váš blízky vzťah k pánovi Harabinovi si určite môžete dovoliť zdvihnúť telefón a povedať mu: "Štefan nekandiduj."  

Pol roka po nástupe svojej vlády ste boli ešte optimista. V októbri 2010 ste po návšteve ministerstva spravodlivosti s úsmevom povedali, že „po šiestich mesiacoch môžeme konštatovať, že situácia sa upokojila a nevidíme žiadne prejavy politickej polarizácie súdnictva, čo považujem za obrovský pokrok.“  Zdá sa však, že to bolo iba Vaše zbožné želanie a nie realita. Zdá sa, že Vaši občania majú na súdnictvo v krajine v ktorej vládnete iný názor ako vy. Podľa prieskumu Eurobarometra z novembra 2013 je miera dôvery slovenských občanov v súdnictvo iba 25 %. V celej Európskej únii sme na predposlednom mieste. Iba Slovinsko je na tom horšie ako my.

Pred touto katastrofálnou situáciou sa nedajú donekonečna zatvárať oči. Oceňujem, že ste si to aj vy konečne uvedomili a v januári tohto roku ste oznámili slovenskej verejnosti, že dávate dohromady špeciálny tím, ktorý sa bude zaoberať situáciou v slovenskej justícii. Prinútila vás k tomu slovenská verejnosť, tak ako ste verejne priznali, keď ste povedali že "slovenská verejnosť neverí slovenskej justícii, slovenským súdom a toto je stav s ktorým sa nikto nemôže určite stotožniť".

V marci tohto roku ste išli ešte ďalej a pomenovali ste najväčší problém slovenského súdnictva. V televíznej diskusii ste 22.marca vyhlásili: "Je objektívny fakt, že predseda najvyššieho súdu rozdeľuje súdnictvo. Preto, ak by sa mňa opýtal pán Harabin, či by som mu odporúčal, aby kandidoval na predsedu najvyššieho súdu, tak by som mu povedal, aby nekandidoval, že mu to neodporúčam."

Pán premiér, pán Harabin kandiduje na predsedu Najvyššieho súdu. Voľby sú už v pondelok. Je najvyšší čas vytočiť jeho číslo a povedať mu: "Štefan nekandiduj!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?