Ohybné čísla Daniela Lipšica

Autor: Ján Žatko | 13.11.2013 o 9:40 | Karma článku: 14,37 | Prečítané:  3201x

Vraví sa, že ohybný tvar paragrafu symbolizuje skutočnosť, že právnici ohýbajú právo podľa toho ako sa im hodí. Doteraz som si myslel že matematika je exaktná veda, kde je všetko jasné a platí že jedna a jedna sú dve. Daniel Lipšic ma presvedčil o tom, že aj čísla sa dajú krásne ohýbať. Nenadarmo, právnik.

 zdroj: wikimedia.commons

Lipšicova Nova v regionálnych voľbách vybuchla. To je jasné každému, kto zvláda elementárne počty. Postavila dvoch kandidátov na županov. Aj Dominika Palaščáková v Košiciach, aj Daniel Krajcer v Bratislave skončili na treťom mieste a nepostúpili do druhého kola. Väčšiu výpovednú hodnotu má však zastúpenie kandidátov Novy v krajských zastupiteľstvách. Z celkového počtu 408 poslaneckých kresiel Nova obsadila 5. To je presne 1,22 %. Ja viem, to nie je veľmi pekné číslo, hlavne keď sa porovná so zastúpením poslancov Smeru, ktorý obsadil 39,46 % poslaneckých miest, alebo bývalej strany Daniela Lipšica KDH, ktorá získala 14,22 % poslaneckých miest. Preto Daniel Lipšic vo svojom blogu urobil presne to, čo v tom istom blogu vyčíta iným. Namiesto poctivej analýzy neúspechu hľadá čísla, ktorými by ten neúspech mohol zastrieť. Také čísla aj našiel. Nenadarmo, právnik.

Z analýzy mu vyšlo, že v priemere získali jeho kandidáti na krajských poslancov 9,19 % hlasov a v Bratislave dokonca Gábor Grendel získal 25,28 % hlasov, Marián Greksa 18,82 % a Martin Chren 18,42 % hlasov. To už nevyzerá až tak zle. To sú vlastne super čísla, oveľa vyššie ako dlhodobé preferencie Novy. Ako je ale možné, že z uvedených pánov, za ktorých hlasovalo tak veľa ľudí, nebol ani jeden zvolený? Vysvetlenie je jednoduché. Spočíva v spôsobe voľby. V parlamentných voľbách má volič možnosť odovzdať hlas iba jednej strane, ktorej lístok hodí do urny. V regionálnych voľbách však na svojom hlasovacom lístku môže zakrúkovať kandidátov rôznych politických strán. A tak volič v Starom Meste, ktorý zakrúžkoval Gábora Grendela a ktorého si Daniel Lipšic privlastnil, zakrúžkoval zároveň aj dvoch ďalších kandidátov, ktorí mohli byť z iných politických strán. Voliči, ktorí zakrúžkovali v Petržalke Mariána Greksu mali dokonca k dispozícii ďalších 7 hlasov,  ktoré mohli odovzdať kandidátom iných politických strán. A zrejme to tak aj urobili, keďže výsledok bol taký aký bol. K Lipšicovej analýze výsledkov volieb sa preto nedá dodať nič iné, iba parafrázovať jeho vlastnú vetu: "Vychádzať pri interpretácii výsledkov z celkového počtu hlasov, a nie z počtu zvolených poslancov je buď prejavom neznalosti základných princípov matematiky, alebo úmyselnej manipulácie."

Daniel Lipšic odôvodňuje výsledok kandidátov Novy vo voľbách okrem iného aj tým, že "vo väčšine krajov sa o hlasy voličov uchádzali samostatne, teda mimo „veľkých" koalícií. Väčšinový systém je samozrejme neúprosný a znamená, že mandát získava ten, kto dosiahne najviac hlasov." K tejto vete chcem doplniť dve veci. Smer sa tak isto vo väčšine krajov uchádzal o hlasy voličov samostatne. Napriek tomu získal 161 poslaneckých mandátov. To je 32-krát viac ako získala Nova. To musí byť deprimujúce pre predsedu strany, ktorý ju pred rokom podľa jeho vlastných slov založil preto, aby s ňou vyhral voľby. A tak isto musí byť pre neho deprimujúce aj to, že do poslaneckých lavíc zasadne aj 73 nezávislých kandidátov, ktorí sa tak isto ako kandidáti Novy uchádzali o hlasy voličov samostatne. Na rozdiel od kandidátov Novy vo voľbách uspeli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?