reklama

Slovensko - české paralely

Česká republika má za sebou predčasné voľby. Zúčastnilo sa ich 59,48 % oprávnených voličov, ktorí do poslaneckej snemovne posunuli 7 strán. Podľa očakávania zvíťazili sociálni demokrati. Ich volebný zisk však bol menší ako dúfali a preto budú mať veľký problém so zostavením vlády. Na výsledok českých volieb sa môžeme pozrieť aj slovenskými očami a môžeme v nich vybadať určité slovensko - české paralely.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
predseda ČSSD Bohuslav Sobotka
predseda ČSSD Bohuslav Sobotka (zdroj: wikimedia.commons)

Prvá paralela - vládne strany utrpeli fiasko

V Česku boli predčasné voľby. Tak ako pred rokom na Slovensku. V oboch prípadoch boli predčasné voľby vyústením zlyhania pravicových vlád, ktoré nedokázali naplniť svoje predvolebné sľuby, nedokázali ani len dovládnuť do konca volebného obdobia. V oboch prípadoch to vládnym stranám voliči tvrdo spočítali. V Česku dosiahla najväčšia vládna strana ODS najhorší výsledok vo svojej histórii. Oproti voľbám v roku 2010 prišla o dve tretiny voličov. Zo zisku 20,22 % v roku 2010 spadla na 7,72 % v týchto voľbách. TOP 09 stratila tretinu voličov, zo 16,7 % ich podpora klesla na 11,99 %. Posledná vládna strana Věci veřejné, ktoré prekvapujúco získali v roku 2010 až 10,88 % hlasov, sa volebnej súťaže ani nedokázala zúčastniť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomeňme si ešte raz, ako dopadli bývalé vládne strany pred rokom na Slovensku. Veľmi podobne. Líder vlády SDKÚ-DS stratil viac ako polovicu voličov a z 15,42 % v roku 2010 klesol na 6,10 % v roku 2012. Podobne dopadla aj druhá najsilnejšia vládna strana SaS, ktorá klesla z 12,15 % v roku 2010 na 5,88 % v roku 2012. Relatívne s malými šrámami skončil MOST-HÍD, ktorý stratil iba o niečo viac ako jedno percento. Namiesto 8,13 % v roku 2010 získal 6,90 % v roku 2012. Iba jediná z vládnych pravicových strán v oboch štátoch dokázala napriek zlyhaniu vlády, ktorej bola členom, získať v predčasných voľbách viac, ako vo voľbách predchádzajúcich. KDH po zisku 8,53 % v roku 2010, v roku 2012 získalo 8,82 %. Aj táto jedna jediná výnimka dokazuje, ako veľmi sú voliči, zvlášť pravicových strán, citliví na zlyhanie svojich favoritov. Pochopia to už politici konečne?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhá paralela - nástup neštandardných strán

Predčasné voľby v Česku ukázali, že pokračuje trend nástupu neštandardných politických strán. Svoje pozície nestratili iba pravicové strany, ale tak isto víťazná sociálna demokracia, ktorá získala najmenej hlasov za posledných 20 rokov. Do parlamentu sa na ich úkor dostali dva iba nedávno založené subjekty - strana Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury založená iba štyri mesiace před voľbami a strana Ano 2011 miliardára Andreja Babiša. Tá Babišova dokonca skončila za víťaznou ČSSD druhá iba veľmi tesne o necelé dve percentá. Obe strany majú okrem krátkeho trvania a populistických hesiel spoločné aj to, že ide vlastne o súkromné projekty dvoch úspešných podnikateľov. Paralela so Slovenskom? Volebný úspech, ale aj pretrvávajúca voličská podpora štvorčlennej strany Igora Matoviča s úsvitom Tomia Okamuru je viac ako zrejmá. A vládny Smer na Slovensku má tak isto k štandardnej politickej strane ďaleko. Podobne jako Babišovo Ano, tiež vznikol jako projekt jediného muža, za ktorým v pozadí stoja silné podnikateľské skupiny, ktoré ho držia za ...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretia paralela - korunný princ útočí

Zrejme najväčším prekvapením českých volieb je skutočnosť, že víťazná sociálna demokracia sa ocitla v hlbokej kríze už nasledujúci deň po voľbách. Vedenie strany vyzvalo predsedu Bohuslava Sobotku na rezignáciu a odvolalo ho z účasti vo vyjednávacom tíme ČSSD. Iniciátorom útoku na predsedu strany bol jej prvý podpredseda Michal Hašek, ktorý obvinil predsedu strany, že je zodpovedný za neúspech vo voľbách. Ten istý Michal Hašek, ktorý je spokojný sám so sebou, pretože získal vo voľbách o 3 tisíc preferenčných hlasov viac ako Bohuslav Sobotka. Dnes sa zdá, že "puč" v ČSSD sa nepodaril. Jedno je ale isté. Bez ohľadu na to kto bude víťazom, porazenou bude určite strana a ďalšie znechutenie ľudí z politiky. A paralela? Spomeňme si na kampaň vtedy podpredsedu KDH Daniela Lipšica pred minuloročnými voľbami, keď sa jeho úporný zápas o čo najviac preferenčných hlasov stal pre neho prvoradým cieľom. Spomeňme si na jeho vyhlásenia tesne po minuloročných voľbách, že Ján Figeľ by mal prevziať osobnú zodpovednosť za neúspech KDH vo voľbách. Cieľ bol jasný. Stolička predsedu. Keď zistil, že jeho vyhlásenia nenachádzajú medzi členskou základňou podporu, stratil odvahu vyzvať Jána Figeľa na sneme na súboj o post predsedu strany a takticky z boja vycúval. Založil si svoju vlastnú stranu a konečne je po mnohých rokoch pôsobenia v politike predsedom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štvrtá paralela - kresťanská demokracia žije

Českí kresťanskí demokrati, KDU-ČSL, sa po trojročnej prestávke opäť vracajú do poslaneckej snemovne. Vo voľbách v roku 2010 dosiahli historicky najhorší výsledok - 4,39 % a prvýkrát po Nežnej revolúcii vypadli z parlamentu. Pod vedením nového predsedu Pavla Bělobrádka získali v tohtoročných voľbách 6,78 % a sú späť. "Klidná síla hlásí příchod", komentovali návrat KDÚ-ČSL do poslaneckej snemovne české médiá. A dodávajú, že sa to stalo v Česku prvýkrát, čo sa strana po vypadnutí z parlamentu dokázala dostať naspäť. Aj tu sa ponúka paralela. Keď sa stal v roku 2009 Ján Figeľ predsedom KDH, hnutie síce bolo v parlamente, ale ako najposlednejšia parlamentná strana. Vo voľbách v roku 2010 sa posunulo nahor o dve priečky, v minuloročných voľbách o ďalšie dve priečky. Ani odchod populárnych politikov po voľbách preferenciami KDH nezamával. Zhodou okolností Ján Figeľ v roku 2009 vo svojom kandidačnom prejave na predsedu na sneme v Nitre prirovnal KDH k rieke. Keď rieka prežije svoje búrlivé obdobie, stane sa z bystriny tichý, ale mohutný tok. Navonok sa vtedy rieka zdá ospalá, nemohúcna. Ale nie je. Práve to je tá "klidná síla" o ktorej hovoria českí novinári. Tichá, ale nezadržateľná sila. Tečie ďalej napriek prekážkam, ktoré sa jej stavajú do cesty.

Ján Žatko

Ján Žatko

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Konzervatívec v politike aj v živote. Zoznam autorových rubrík:  Devínska Nová VesRozhovoryBratislavaPolitikaKanadaOsobnostiPrírodaZaujímavostiFotografieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu