Pán minister, naozaj ste sám so sebou spokojný?

Autor: Ján Žatko | 16.4.2013 o 0:25 | Karma článku: 18,70 | Prečítané:  1236x

Dnes sa bude v Národnej rade na mimoriadnej schôdzi zvolanej opozíciou diskutovať o rastúcej nezamestnanosti na Slovensku. Poslanci Smeru sa podľa predsedníčky poslaneckého klubu Jany Laššákovej na mimoriadnej schôdzi zúčastnia a budú diskutovať. Nezopakuje sa tak estráda spred niekoľkých týždňov, keď sa v úvode schôdze zvolanej za účelom obžaloby prezidenta republiky predseda parlamentu Pavol Paška zahral na premietača vo filmovom klube a po jeho umeleckom výkone všetci poslanci Smeru do nohy opustili rokovaciu sálu. Nezamestnanosť na Slovensku je naozaj takým problémom, že si to ani všemocný Smer nemôže dovoliť ignorovať.

 zdorj: pluska.sk

V piatok boli tejto téme venované až dve tlačové besedy. Najskôr politici Ľudovej platformy informovali o okrúhlom stole, pri ktorom sa stretli na tému rastúcej nezamestnanosti s ekonomickými analytikmi a tými, ktorí pracovné miesta vytvárajú - predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov. Na stretnutí sa diskutovalo o konkrétnych návrhoch, ako nezamestnanosť znížiť. Už o tri hodiny reagoval veľmi aktuálne minister práce Ján Richter krátkym brífingom. Zmysel toho brífingu mi však, priznám sa, ušiel. Pán minister sa sám priznal, že na tlačovú besedu opozície "vychádzajúc z toho čo ponúkli, sa ťažko reaguje". Má pravdu, možno by bolo preto pre neho lepšie nereagovať. Z jeho brífingu som sa totiž dozvedel iba to, že všetko čo opozícia navrhuje je nezmysel a že opozícia chce vrátiť Slovensko do stavu spred roka. Nuž, pred rokom bolo na Slovensku o 40 tisíc nezamestnaných menej. Pán minister, vy by ste nechceli, aby bol taký stav aj dnes? Ďalej som zistil, že pán minister je skvelý matematik. Zahral sa na hovorcu opozície a vytiahol osvedčenú mantru Roberta Fica o tom, že opozícia chce zvyšovať DPH. Doviedol ju dokonca do dokonalosti tým, že dokázal vypočítať aj konkrétnu výšku - bolo by to o 5 %. O tom, ako sa pán minister s rastúcou nezamestnanosťou popasuje, som sa nedozvedel nič. Okrem toho, že vláda plánuje prorastové opatrenia, výsledkom ktorých bude niekoľko desiatok tisíc nových pracovných miest. Mal zrejme na mysli štedré dotácie vybraným podnikateľom, alebo dotácie ktorými sa pracovné miesta znižujú namiesto toho aby sa zvyšovali, alebo programy typu program podpory zamestnanosti pre autodopravcov, vďaka ktorému sa zamestnalo 12 ľudí, namiesto plánovaných dvoch tisícok. Pán minister, naozaj ste so svojou prácou taký spokojný, že ani na chvíľu nepouvažujete nad návrhmi, ktoré sa líšia od príkazov vášho šéfa?

Lebo čísla nepustia. Za necelý rok, čo ste zodpovedný za rezort práce, stúpla nezamestnanosť o 1,52 % na historicky najvyššiu úroveň za posledných deväť rokov. Štyristo tisíc ľudí schopných pracovať nemá zamestnanie. Zástupy na úradoch práce sa za necelý rok predĺžili o štyridsaťtisíc ľudí. Štyridsaťtisíc nových nezamestnaných, to je ďalších štyridsaťtisíc rodín, ktoré majú problém prežiť. Pán minister, naozaj ste v tejto situácii sám so sebou spokojný? Pán premiér zrejme spokojný je. Na zverejnené čísla o rekordnej nezamestnanosti na Slovensku totiž nedávno reagoval úplne pokojne: "Chcel by som požiadať všetkých, aby sme sa neprekvapovali, že na Slovensku stúpa nezamestnanosť."

Robert Fico má na tento stav totiž jednoduché vysvetlenie. Kríza. Ale vari je kríza iba u nás? V Nemecku kríza nie je? Pretože tam sa za posledný rok nezamestnanosť znížila z 5,6 na 5,4 %. To nie je preklep. Podľa údajov Eurostatu je v Nemecku nezamestnanosť naozaj iba takmer tretinová, ako na Slovensku. A ďalej klesá. Napriek kríze. Alebo v Rakúsku, tam kríza nie je? Lebo nezamestnanosť sa tam vyšplhala "až na" 4,8 %. Nezamestnanosť v Európe rastie hlavne v Grécku, Španielsku, Portugalsku... a na Slovensku.

Robert Fico s obľubou zdôrazňuje fakt, že v Čechách majú v súčasnosti historicky najvyššiu nezamestnanosť. Keď mi zdochla koza, teší ma aspoň to, že zdochla aj susedovi, však pán premiér. Ani raz som však pána premiéra nepočul povedať, koľko percentná je tá historicky najvyššia nezamestnanosť v Čechách. Nuž, zase podľa Eurostatu, je to 7,2 %. Čo by sme my Slováci za takéto číslo dali!

Robert Fico má na najvyššiu nezamestnanosť na Slovensku za posledných deväť rokov jednoduché vysvetlenie. Ale ľudia nepotrebujú vysvetlenia. Ľudia potrebujú prácu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?