Pán premiér, ešte stále klamete

Autor: Ján Žatko | 1.3.2013 o 17:23 | Karma článku: 22,74 | Prečítané:  1692x

"Za nezamestnanosť môže kríza a nie vláda," tvrdí Robert Fico. A dodáva, že sme svedkami prudkého nárastu nezamestnanosti v celej Európe a eurozóne. Dnes vyšli najnovšie štatistiky o nezamestnanosti v Európe a zdá sa, že mu dávajú za pravdu. "Nezamestnanosť v eurozóne vzrástla na nový rekord," píšu Hospodárske noviny. Celá vec má jeden háčik. Vlastne až dva.

 zdroj: hnonline.sk

Prvým háčikom je taká drobnosť, že priemerná miera nezamestnanosti v 27 krajinách Európskej únie dosiahla v januári výšku, o akej my môžeme na Slovensku iba snívať. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v EÚ bola v januári na úrovni 10,8 % a oproti decembru stúpla z úrovne 10,7 %. Čo by za to náš pán premiér dal, keby sme sa vyrovnali týmto rekordným číslam európskej nezamestnanosti. Možno by od radosti urobil až 2001 klikov. Keby sme dnes nejakým zázrakom mali túto rekordnú mieru európskej nezamestnanosti u nás, zmenšili by sa rady na úradoch práce o 110 000 ľudí. Na tomto čísle pekne vidno, že vysoká nezamestnanosť na Slovensku je oveľa väčšou katastrofou ako rekordná nezamestnanosť v Európe.

Druhý háčik je ešte podstatnejší. Podľa Eurostatu totiž vzrástla za posledné tri mesiace nezamestnanosť v Európskej únii o 0,1 %. Podľa tých istých štatistík vzrástla nezamestnanosť na Slovensku za posledné tri mesiace o 0,7 %. Človek nemusí byť ani skvelým matematikom, aby na prvý pohľad videl, že nezamestnanosť na Slovensku za posledné tri mesiace rastie sedemkrát rýchlejším tempom ako nezamestnanosť v celej Európskej únii. Ako je to možné? Nie je vari v celej Európskej únii kríza? Prečo sme my na tom sedemkrát horšie ako ostatní? Že by predsa len kvôli opatreniam našej vlády? Nič rozumnejšie ma nenapadá. Čo vy na to, pán premiér?

Ešte malé porovnanie pre tých, čo neznášajú matematiku. Priemerná rýchlosť cyklistov na Tour de France 2012 bola 40km/hod. Priemerná rýchlosť vozidiel Formule 1 sa na súťažných okruhoch pohybuje okolo 250 km/hod. Jazdci Formule 1 sú teda 6,25-krát rýchlejší, ako cyklisti na Tour de France. Rast nezamestnanosti na Slovensku je 7-krát rýchlejší ako v Európskej únii. Kam sa to rútime, pán premiér?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?