Ficov boj s nezamestnanosťou

Autor: Ján Žatko | 27.2.2013 o 15:50 | (upravené 27.2.2013 o 17:48) Karma článku: 26,58 | Prečítané:  2004x

Nezamestnanosť na Slovensku stúpla od augusta minulého roka o 1,25 %. Zástupy ľudí na úradoch práce sa odvtedy predĺžili o 43 tisíc osôb. Ďalšie desaťtisíce ľudí príchod na úrad práce ešte len čaká. Robert Fico je bezradný. V priamom prenose sa otvorene priznal, že "nemá v rukách nástroje, ktoré môžu okamžite znížiť nezamestnanosť." Napriek tomu sa nevzdáva a 24 hodín denne pracuje na tom, aby sa vo verejnosti hovorilo o niečom inom a nie o tomto katastrofálnom vývoji. To je jeho boj s nezamestnanosťou.

 zdroj: wikimedia commons

V posledných dňoch sa v tom priam prekonáva. Začalo to v minulý utorok počas jeho besedy s vysokoškolákmi. Vytiahol do boja zástavu rómskej problematiky a oprášil návrh Anny Belousovovej o nutnosti umiestňovania rómskych detí do internátnych škôl. Téma zarezonovala. Má veľmi veľa tvrdých odporcov, ale ešte viac zástancov. Robert Fico veľmi dobre vie, že jeho vláda takýto projekt neuskutoční. Ale vždy lepšie keď sa po krčmách bude diskutovať o cigánoch ako o nezamestnaných.

O dva dni priložil Robert Fico ďalšie polienko do ohňa. Kedysi, keď potreboval Vladimír Mečiar vytiahnuť niečo na svojich oponentov, nachádzal kompromitujúce materiály náhodou na svojom pracovnom stole. Dnes to má Robert Fico oveľa jednoduhšie. Ten ich nachádza na internete. Vtedy keď ich najviac potrebuje. V stredu 20. februára neznámy dobrák zverejnil na internete časti výpovedí bývalých poslancov Igora Sidora, Andreja Ďurkovského a Vladimíra Matejičku z vyšetrovacieho spisu generálnej prokuratúry vo veci podozrenia zo sabotáže pri voľbe generálneho prokurátora pred dvomi rokmi. Robert Fico ani slovkom nenaznačil znepokojenie nad tým, ako mohli uniknúť na internet zápisnice zo živého vyšetrovania na generálnej prokuratúre. Ale veľmi spravodlivo sa rozhorčil nad "absolútnym morálnym zlyhaním pravicových politikov", ktorí pred dvomi rokmi zabránili svojim poslancom v slobodnom výkone mandátu a nútili hlasovať svojich poslancov proti ich vôli. Čo na tom, že to drvivá väčšina poslancov poprela. Čo na tom, že dnes vidíme dennodenne na vlastné oči, ako v parlamente hlasuje 82 kolesíkov podľa pokynu palca predsedníčky poslaneckého klubu Smeru. Čo na tom, že flagrantnejšie a očividnejšie porušenie slobodného výkonu mandátu už asi nemôže byť. Hlavne, že sa hovorí o niečom inom, ako o rastúcej nezamestnanosti.

V piatok prišlo to najefektnejšie. Počas návštevy v 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline Robert Fico zhodil sako a v kondičke prekonal aj najlepšie trénovaných výsadkárov! Za pol hodinu urobil 1001 klikov, kým špeciálne trénovaní Rambovia ani polovicu. Médiá boli plné fotografií klikajúceho premiéra. Muži závideli, ženy obdivne vzdychali. Hovorkyňa premiéra tvrdí: „Nápad vznikol spontánne." No iste, pani hovorkyňa.

Zatiaľ posledný mediálny úder prišiel včera. Na oslavách 150. výročia Matice slovenskej Robert Fico tvrdo zaútočil na menšiny. "Natiahnuté ruky, no minimálne cnosti," tak vidí Robert Fico prístup menšín. „Je jedno, či to je menšina rómska, inak orientovaných ľudí, menšina názorová, alebo etnická," vyhlásil v Martine. Nuž, protimaďarská karta bola vždy účinná.Ján Slota by vedel rozprávať. Aj pán prezident. A keď sa okruh rozšíri aj o Rómov a "inak orientovaných ľudí", publicita je zaručená.

Je obdivuhodné, aké obrovské množstvo energie vyvinul Robert Fico počas posledných osem dní na vytvorenie dymovej clony, ktorá by mu pomohla aspoň trochu zastrieť jeho neschopnosť riešiť prudko rastúcu nezamestnanosť. Škoda, že tú energiu nevenoval radšej na to, aby ten katastrofálny rast zastavil. Pretože nie je pravda, čo tvrdí, že "vláda nemá v rukách nástroje, ktoré môžu znížiť nezamestnanosť". Má. Len ich nechce použiť. Nechce ich použiť, pretože by tým priznala, že sa svojimi opatreniami dostala do slepej uličky. Nechce ich použiť, pretože by tým priznala, že jej doterajšie opatrenia ľuďom nepomáhajú, ale škodia. A tak radšej zabáva svoj ľud. "Ta šme še pobavili," môže si povedať na chodbách úradov práce stále rozširujúci sa okruh zákazníkov. Z toho sa ale ich rodiny nenajedia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?