Nezamestnanosť a hra s číslami

Autor: Ján Žatko | 13.2.2013 o 8:43 | Karma článku: 14,87 | Prečítané:  577x

Rast nezamestnanosti v Európe sa v posledných mesiacoch minulého roka zastavil. To je známy fakt, ktorý si iba Robert Fico nevšimol. Preto ešte pred 10 dňami suverénne a bez začervenania odôvodňoval na televíznej obrazovke prudký rast nezamestnanosti na Slovensku obdobnou situáciou v Európe. Tento jeho lapsus, alebo po slovensky povedané klamstvo, sa snaží vyžehliť Inštitút finančnej politiky. Vývoj v Európe samozrejme vyvrátiť nemôže a tak prišiel so zaujímavou teóriou. Tá tvrdí, že ani na Slovensku sa nezamestnanosť v decembri nezvýšila, hoci oficiálne údaje Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ÚPSRaR) hovoria o zvýšení nezamestnanosti za december až o 0,5 %. Ako je to možné?

Úrad práce v PrešoveÚrad práce v Prešovezdroj: topky.sk

Hovorí sa tomu hra s číslami. ÚPSVaR uvádza vo svojich štatistikách počet tzv. disponibilných nezamestnaných. To sú nezamestnaní evidovaní na úrade práce, ktorí môžu bezprostredne po predložení ponuky vhodného voľného pracovného miesta nastúpiť do zamestnania. Medzi disponibilných nezamestnaných preto nemožno počítať nezamestnaných, ktorí sú chorí. Tí totiž do zamestnania nemôžu nastúpiť okamžite, ale až po ukončení práceneschopnosti.

Čo zistil Inštitút finančnej politiky? Zaujímavú vec. Podľa grafu uverejneného v denníku Sme vykazovalo v novembri 2012 ÚPSVaR 381 600 disponibilných nezamestnaných, čo zodpovedá 13,94 % nezamestnaných. V skutočnosti bol celkový počet nezamestnaných po prirátaní 35 500 práceneschopných v novembri až 417 100. V decembri sa zvýšil počet disponibilných nezamestnaných na 388 000, čo zodpovedá 14,44 % nezamestných. Nárast o 0,5 % za jediný mesiac. Celkový počet nezamestnaných sa však v decembri príliš nezmenil. Klesol totiž počet práceneschopných na 29 200 a tak celkový počet nezamestnaných bol v decembri 417 200, teda iba o sto viac ako v novembri.

Aké závery vyvodil z týchto čísel Inštitút finančnej politiky? V decembri nezamestnaní vlastne nepribudli, iba ich bolo omnoho menej na PN-ke. Reálny rast nezamestnanosti bol tak v polovici roka oveľa výraznejší ako naznačovali štatistiky a naopak v decembri sa nezamestnanosť už stabilizovala.

Čo k tomu dodávam ja? Ako správne upozorňuje IFP, v skutočnosti je u nás až 417 tisíc nezamestnaných, teda o 29 tisíc nezamestnaných viac, ako udávajú štatistiky ÚPSVaR. Pretože aj nezamestnaný na PN-ke je nezamestnaný. A zároveň sa za posledné obdobie vlády Ivety Radičovej uvedené v grafe celkový počet nezamestnaných prakticky nemenil. V novembri 2011 bolo celkovo na úradoch práce evidovaných 390 200 nezamestnaných, vrátane tých na PN. V marci 2012 ich bolo 390 400, teda nárast o 200 osôb. 4. apríla 2012 bola vymenovaná vláda Roberta Fica. Do decembra 2012 stúpol celkový počet nezamestnaných na 417 200. Nárast o 26 800 nových nezamestnaných. A to ešte neprešiel ani celý rok vlády istôt.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?