Pán premiér, klamete!

Autor: Ján Žatko | 5.2.2013 o 11:16 | (upravené 6.2.2013 o 16:18) Karma článku: 27,33 | Prečítané:  7989x

Nezamestnanosť sa u nás vyšplhala na najvyššiu úroveň za posledných 8 rokov. Čudujem sa pán premiér, že vy zostávate pokojný. Citujem vaše slová spred dvoch týždňov: "Chcel by som požiadať všetkých, aby sme sa neprekvapovali, že na Slovensku stúpa nezamestnanosť." V nedeľu ste to zaklincovali, keď ste mi z televíznej obrazovky do očí bez začervenania tvrdili, že: "Sme svedkami prudkého nárastu nezamestnanosti v celej Európe a eurozóne." To ale nie je pravda, pán premiér! Vy klamete!

 zdroj: sme.sk

Prvého februára, teda dva dni pred vašim televíznym vystúpením, vydal Eurostat, štatistický úrad Európskej únie, údaje o nezamestnanosti v Európskej únii za rok 2012. V dokumente sa dočítate zaujímavé veci, pán premiér. Napríklad to, že od decembra 2011 do decembra 2012 stúpla nezamestnanosť v Európskej únii o 0,7 % na celkových 10,7 %, v eurozóne dokonca až o celé jedno percento na 11,7 %. Na Slovensku za to isté obdobie vzrástla nezamestnanosť o 0,8 % na celkových 14,7 %. Zdalo by sa, že máte pravdu pán premiér, nezamestnanosť stúpa v celej Európe.

Chyba lávky. Treba sa na ten posledný rok pozrieť trochu podrobnejšie. Chcel by som vám pripomenúť, že na začiatku roku 2012 sme tu ešte mali vládu Ivety Radičovej. A ajhľa, čo nevidím? Za prvý polrok 2012 stúpla u nás nezamestnanosť iba o 0,1 % na júnových 14,0 %. Not bad. Tretí kvartál tiež nebol zlý. To ste ešte toho nestihli veľa pokaziť. Nezamestnanosť sa aj v septembri 2012 udržala na 14,0 %. Ale čo sa stalo v poslednom kvartáli? Nárast nezamestnanosti za jediný kvartál až o 0,7 %! Kto za to môže, pán premiér? Radičová? Škodoradostná opozícia, ktorá vám chce iba zle? Európska únia? Všimli ste si, že v tej Európskej únii, ktorou sa tak oháňate, vzrástla nezamestnanosť za posledný kvartál iba o 0,1 %? Máte pravdu pán premiér. Nezamestnanosť rastie v celej Európskej únii. Ale u nás sedemkrát rýchlejšie ako tam. Aspoň za posledný kvartál roku 2012. Obdobie, za ktoré ste plne zodpovedný vy. A to ešte nehovorím o tom, že v posledných dvoch mesiacoch roka sa situácia v Európe zastabilizovala a nezamestnanosť v Európskej únii ani v eurozóne sa nezvýšila ani len o máčny mak. Prudký nárast nezamestnanosti v celej Európe? Kdeže pán premiér, to iba u nás, to iba u nás. Vďaka za istoty, ktoré ste nám priniesli.

Je korektné porovnávať porovnateľné. Preto uvádzam iba čísla o nezamestnanosti vydané Eurostatom a neporovnávam ich s číslami Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré používa inú metodiku. Ale ani tie čísla nie sú pre vás príliš lichotivé pán premiér. Najvyššia miera nezamestnanosti za posledných 8 rokov a zvýšenie nezamestnanosti o 1,25 % od augusta 2012. Pohoda pán premiér?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?