Radujme sa! Dlhy únie sú väčšie, ale Slovensko patrí k lepším

Autor: Ján Žatko | 23.1.2013 o 21:45 | Karma článku: 12,66 | Prečítané:  823x

Eurostat dnes zverejnil informáciu o zadlženosti štátov Európskej únie v treťom kvartáli 2012. Ten kto číta iba Pravdu, sa potešil. Titulok nám s radosťou oznamuje, že dlhy únie sú väčšie, ale Slovensko patrí k lepším. Super, radujme sa! Veď sme sa dokonca už dostali na úroveň Fínska! To je pravda. Celá Európa sa rúti dolu zľadovatelým dlhovým kopcom. My sme práve dostihli Fínsko. Nemecko a Francúzsko sú ešte ďaleko, ďaleko pod nami. Problém je, že my sa rútime dolu tým zľadovatelým kopcom na ojazdených letných pneumatikách. Fínsko, Nemecko a Francúzsko už stihli prezuť na zimné.

Slovenský dlh sa v treťom kvartáli 2012 vyšplhal na 51,2 %. Oproti Grécku (152.6 %), Taliansku (127.3 %) a Portugalsku (120.3 %) je to úplná balada. Dokonca sme na tom oveľa lepšie ako Nemecko (81.7 %) a Francúzsko (89.9 %). Problémom sú tie nešťastné ojazdené letné pneumatiky. Kým Nemcom, Francúzom a Fínom sa už podarilo zabrzdiť, my márne tlačíme na pedál, aj tak sa rútime nadol stále rýchlejšie a rýchlejšie.

Za posledný rok vzrástol dlh krajín Európskej únie o 3,6 %. Slovenský dlh za to isté obdobie vzrástol o 9%. To je takmer trikrát viac ako priemer únie. Pritom vzrast dlhu Nemecka, na ktoré sa pán premiér tak často odvoláva, bol iba 0,7 %. Je ale pravda, že nie sme ani najhorší. V dvadsaťsedemčlennej únii sa nájdu ešte väčší výtečníci ako my. Aj keď ich nie je veľa. Iby štyri krajiny sa rútia do katastrofy ešte rýchlejšie ako my. Cyprus (17,5 %), Írsko (13.4 %), Španielsko (10.7 %) a Portugalsko (9.9 %). Aspoň, že nie sme najhorší. Spokojne si preto môžeme zaspievať: "Proč bychom se netěšili, když nám Pán Bůh zdraví dá, zdraví dá, proč bychom se netešili...?"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?