Pohoda, klídek a tabáček

Autor: Ján Žatko | 23.1.2013 o 8:08 | Karma článku: 27,56 | Prečítané:  3487x

"Chcel by som požiadať všetkých, aby sme sa neprekvapovali, že na Slovensku stúpa nezamestnanosť," upokojuje verejnosť premiér Robert Fico v reakcii na zverejnené čísla o rekordnej nezamestnanosti na Slovensku. Nuž priznám sa, ja naozaj nie som prekvapený. Veď to je nad slnko jasnejšie, že zvyšovanie daní a odvodov a šróbovanie zamestnávateľov cez Zákonník práce k ničomu inému viesť nemohlo. Iba ma prekvapuje, že to neprekvapuje ani Roberta Fica. Lebo ako sa namáham, tak sa namáham, ani za svet si neviem spomenúť na to, kedy medzi istotami, ktoré nám pred rokom sľuboval, bola istota pobytu na úrade práce. Ale možno je to iba tým, že mám už slabšiu pamäť.

Hospodárska kríza 1931: Nezamestnaní v rade na polievkuHospodárska kríza 1931: Nezamestnaní v rade na polievkuwikimedia commons

Čísla nepustia. Podľa oficiálnych údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny dosiahla nezamestnanosť na Slovensku v decembri minulého roka 14,44 %. Naposledy bola u nás taká vysoká nezamestnanosť pred deviatimi rokmi v máji 2004. Vtedy však radikálne klesala. Toho sa ale dnes určite báť nemusíme. Politici opozície už pol roka upozorňujú, že Ficova politika zvyšovania daní a odvodov prinesie zvýšenú nezamestnanosť. Fico ich pol roka vysmieva. Vývoj za posledné mesiace minulého roka im však žiaľ dáva za pravdu. Od augusta 2012 stúpla nezamestnanosť až o 1,25 %.

Robert Fico má na alamujúce čísla svoje vysvetlenie. To nie my, to oni. To Európska Únia. Veď aj v štátoch eurozóny sa nezamestnanosť blíži k 12 %. To je pravda, ale aj tak jeho vysvetlenie kríva na obidve nohy. Podľa Eurostatu bola nezamestnanosť v štátoch eurozóny v novembri minulého roka 11,8 %, v štátoch Európskej Únie iba 10,8 %. Nebolo by super, keby takéto číslo platilo aj u nás? Lebo pod vašim vedením pán Fico, je u nás nezamestnanosť o 2,64, resp. 3,64 % vyššia. Druhou krívajúcou nohou je to, že Robert Fico taktne zamlčal skutočnosť, že za posledný mesiac vzrástla nezamestnanosť v štátoch eurozóny iba o 0,1 % a v celej Európskej únii bola dokonca nevzrástla vôbec. Na druhej strane za posledný mesiac vzrástla nezamestnanosť na Slovensku o 0,5 %. Za jediný mesiac o pol percenta. Trúfate si odhadnúť, aké vysoké bude to číslo o rok?

Patrím ku generácii, ktorá na vlastnej koži prežila roky výdobytkov socializmu. Z tej éry si pamätám jeden vtip: "Najväčším nepriateľom socializmu je kapitalizmus, jar, leto, jeseň a zima." Výhovorky Roberta Fica, ktorými ospravedlňuje neplnenie svojich volebných sľubov mi tento vtip veľmi silne pripomínajú. Za to, že ešte stále nie je dokončená diaľnica D1 môže hospodárska kríza, nie ten, ktorý to vo voľbách 2006 sľuboval. Za to, že u je u nás stále viac a viac ľudí bez práce, za to môže kríza v eurozóne a nie ten, ktorý sľuboval na bilbordoch po celom Slovensku svojim voličom nekonečné istoty. Zabudol vtedy povedať, že ide aj o istotu teplej polievky v rade pre nezamestnaných.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?