Lobisti verzus zdravý rozum: debakel po predĺžení

Autor: Ján Žatko | 12.10.2012 o 7:30 | Karma článku: 18,35 | Prečítané:  1148x

Tak sa páni veľkopodnikatelia predsa len dočkali. Síce to trvalo dlhšie ako očakávali, síce sa ministri krútili ako zašliapnuté červíky, niektorí si dokonca aj ústa opovážili otvoriť, ale nakoniec predsa len všetci svorne poslušne zahlasovali. 120 miliónov eur pôjde z prázdnej štátnej kasy desiatim vybraným veľkopodnikateľom. Robert Fico nám ukázal, kto je tu na Slovensku naozaj pánom.

 zdroj: topky.sk

Pánmi na Slovensku rozhodne nie sú tí, ktorí si zodpovedne šetria na svoj dôchodok v druhom pilieri. Táto vláda ich odteraz každý rok ukráti o 467 miliónov eur. Pánmi na Slovensku rozhodne nie sú živnostníci. Zvýšením odvodov a obmedzením paušálnych výdavkov prispejú vláde do jej mešca navyše 71 miliónmi eur. Pánmi na Slovensku rozhodne nie sú ani tí, čo žijú od výplaty k výplate. Ak pracujú v súkromných firmách, tak sa im podstatne zvýši pravdepodobnosť, že skončia na ulici. Ich zamestnávatelia kvôli zvýšeným daniam prispejú do štátnej kasy navyše 351 miliónov eur a to sa prenesie hlavne na ich zamestnancov. Ak sú zamestnanci štátu, tak sa dozvedeli, že na zvýšenie miezd môžu zabudnúť. Pánmi na Slovensku rozhodne nie sú študenti. Ak si privyrábajú na štúdium prácou na dohodu, odteraz budú musieť pracovať o 30 % viac, aby dostali tie isté peniaze, čo predtým. Spolu s ostatnými dohodármi prispejú štátu navyše ďalšími 134 miliónmi eu.

Pánmi na Slovensku ale nie sú ani ministri. Trikrát neschválili na rokovaní vlády stimuly vo výške viac ako 100 miliónov eur pre vybraných 10 firiem, na štvrtýkrát pustili do gatí a zdvihli ruky hore ako jeden muž a žena. Ruku zdvihol aj minister práce Ján Richter, napriek tomu, že "sa obáva, že si teraz podľa vzoru papierní a Samsungu začnú žiadať peniaze od vlády aj ďalšie firmy, ktoré nevytvoria nové miesta, len pohrozia prepúšťaním." Myslím si, že jeho obavy sú veľmi opodstatnené. Ruku zdvihol aj minister financií, ktorí ešte pred niekoľkými dňami odkázal učiteľom, "aby na lepšie platy zabudli". Dnes už ustupuje a sľubuje učiteľom čiastkové ústupky. Logické, asi ťažko by im do očí vedel vysvetliť ako je to možné, že pre nich v prázdnej štátnej kase peniaze nie sú, ale pre pánov veľkopodnikateľov sa zázračne našli. Ruku zdvihol aj minister životného prostredia Peter Žiga, hoci zároveň priznal, "že ho trápia stimuly za 25 miliónov pre ružomberské papierne Mondi SCP a takmer 20 miliónov pre galantský Samsung. Za peniaze od štátu totiž nevytvoria nové pracovné miesta, iba sa zaviažu, že napokon nebudú prepúšťať tak, ako plánovali." Nielen vás to trápi pán minister, nielen vás.

Ale pánom na Slovensku nie je ani Robert Fico. Neverím, že keby nemusel, tak by dobrovoľne rozhadzoval vybraným veľkopodnikateľom desiatky miliónov eur v tejto neradostnej situácii, keď bežní ľudia, ktorých sa on vždy tak vehementne zastával, musia platiť do štátnej kasy stále viac a viac. Veď Jánošík to robil inak. Ten bohatým bral a chudobným rozdával. Keď predseda vlády robí pravý opak, to znamená, že inú možnosť nemá.

Kto je vlastne pánom na Slovensku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?