Slabí a chudobní versus silní a bohatí

Autor: Ján Žatko | 4.10.2012 o 8:05 | Karma článku: 17,06 | Prečítané:  1363x

Istoty pre slabých a chudobných, ktoré zaplatia silní a bohatí. Táto mantra pomohla Smeru dostať sa tam, kde je teraz. Prešlo iba pol roka a dennodenne sa môžeme presviedčať o tom, čo vlastne básnik touto vetou myslel.

 zdroj: topky.sk

Vyššie dane, nové poplatky, ukrajovanie z dôchodkových úspor. Pôvodne to malo postihovať iba silných a bohatých. Robert Fico pred voľbami sľuboval, že bude Jánošíkom, ktorý bude bohatým brať a chudobným dávať. Prax je však iná. Zdá sa, že je to presne naopak. Za mojich študentských čias sa v takejto situácii hovorilo, že autorovi nevyšiel kosínus. Milióny drobných daňovníkov sa poskladajú na miliónové výhody zopár vyvolených.Niekedy je to tak na hlavu postavené, že s tým majú už problém dokonca aj jeho vlastní ľudia. Bude zaujímavé sledovať, kedy konečne zlomí premiér pochybnosti vlastných ministrov a pošle sto miliónov silným a bohatým. Tých sto miliónov, ktoré vyzbiera od slabých a chudobných. Na včerajšie rokovanie vlády predložil minister Malatinský už po tretíkrát návrh na investičné stimuly pre deväť vybratých firiem vo výške 101 miliónov eur. Sedem z uvedených firiem na základe stimulov prisľúbilo vytvoriť 1 892 nových pracovných miest. Samsung a SCP Mondi sľúbili, že ak dostanú viac ako 50 miliónov, tak nebudú veľmi prepúšťať. Iba tak troška. Na porovnanie: podľa analytika INESS Martina Vlachynského plánovaný výnos zvýšených odvodov živnostníkov, ktorý môže znamenať pre viacerých z nich koniec činnosti, je zhodou okolností tiež päťdesiat miliónov eur. Nuž, zdá sa že s touto matematikou majú problém aj niektorí z ministrov Ficovej vlády, lebo sa za tento očividný nezmysel stále zdráhajú zdvihnúť ruku.

Robert Fico sa vyjadril, že "má záujem týmto spoločnostiam stimuly poskytnúť", a tak je len otázkou času, kedy sa tak stane. Problém je, že medzitým treba nájsť spôsob, ako vysvetliť napríklad učiteľom, že vláda nemá na nimi požadované zvýšenie platov o 10 % peniaze. Minister financií Peter Kažimír im podľa SME odkázal "aby na lepšie platy zabudli, pretože by to v budúcom roku znamenalo 180 miliónov eur navyše." A tie štát podľa neho pre učiteľov s platom 800 eur mesačne nemá. A pre firmu so ziskom 68 miliónov eur ročne sa nejakým zázračným spôsobom v tom istom mešci peniaze nájdu? Neľahká úloha pre ministra Kažimíra vysvetliť tento rozpor. Slabí a chudobní versus silní a bohatí v praxi.

Mimochodom, keď si pôjdete najbližšie dať overiť podpis na matriku a zaplatíte trojnásobný poplatok ako doteraz, môže vás pritom hriať vedomie, že taký istý poplatok zaplatí aj vlastník SCP Mondi Milan Fiľo. Predsa len existuje nejaká spravodlivosť na tomto svete.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?