Prečo sa diskutuje o Sedembolestnej práve teraz?

Autor: Ján Žatko | 14.9.2012 o 9:12 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  568x

Zajtra, 15. septembra, je sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Robert Fico otvoril prednedávnom diskusiu o zrušení pracovného voľna v tento deň ako o jednom z možných protikrízových opatrení. Zhodou okolností je zajtra sobota a tak táto diskusia nedáva v tomto roku zmysel. Dokonca ani v budúcom roku, pretože vtedy ten deň pripadne na nedeľu. Aktuálnou začne byť až o dva roky v pondelok 15.9.2014. Prečo sa teda tak intenzívne zaoberá týmto návrhom Robert Fico práve teraz?

 zdroj: slovakia.travel

Robert Fico návrhom na zrušenie tohto sviatku opäť raz ukázal, že je nesmierne talentovaný politik. Zabil ním nie dve, ale hneď šesť múch jednou ranou. V prvom rade sa pred svojimi voličmi snaží ukázať ako neohrozený bojovník proti kríze. Väčšina ekonómov síce tvrdí, že zrušenie dňa voľna má nepodstatný vplyv na národné hospodárstvo, Fico však tvrdí niečo iné. Za druhé sa zavďačí veľkým zamestnávateľom s nepretržitou prevádzkou. Tí ušetria nemalé prostriedky, ktoré teraz vyplácajú svojim zamestnancom za prácu cez sviatok. Po tretie sa mu podarilo vyvolať spor medzi ateistami a veriacimi. Veriaci chcú sviatok zachovať, ateistom je to jedno. Keď Robert Fico tvrdí, že v záujme prekonania krízy treba prinášať obete, tak ateisti veľmi radi takúto obeť prinesú. Zároveň sa mu podarilo vyvolať aj spor medzi cirkvami navzájom. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie je sviatkom katolíckej cirkvi, ale nie protestantských cirkví. Ani protestantom teda nevadí jeho zrušenie. Po piate sa mu podarilo vyvolať averziu spoločnosti voči Vatikánu a zmluvám podpísaným medzi SR a Vatikánom. Dopomohla k tomu aj katolícka hierarchia, ktorá sa pri proteste proti Ficovmu návrhu odvoláva hlavne na tzv. vatikánsku zmluvu, ktorá nedovoľuje jeho zrušenie. Navodzuje sa tak dojem, že cudzia mocnosť, v tomto prípade Vatikán, zasahuje do vnútorných záležitostí nášho štátu. Ktorému občanovi, ktoréhokoľvek štátu, by sa to páčilo? Podpis zmluvy o výhrade svedomia, ku ktorému sme sa zaviazali, je takýmto spôsobom na veľmi dlhé obdobie zahraný do autu. No a nakoniec (Angličania by povedali "last but not least"), čím viac sa diskutuje o zrušení sviatku Sedembolestnej Panny Márie, tým menej pozornosti venuje spoločnosť práve prebiehajúcemu masívnemu šklbaniu občanov formou zvyšovania jestvujúcich a zavádzania nových daní a znižovania úspor občanov na dôchodok.

Pri celej tejto diskusiii sa akosi dostáva do úzadia podstata tohto sviatku. Dostáva sa do úzadia skutočnosť, že veriaci na Slovensku uctievajú Sedembolestnú Pannu Máriu už po stáročia. A to tak intenzívne, že už v roku 1727 pápež Benedikt XIII. povolil, aby sa Panna Mária Sedembolestná uctievala ako patrónka Slovenska. Dostáva sa do úzadia skutočnosť, že do národnej svätyne v Šaštíne už po stáročia prichádzajú tisíce veriacich, aby sa modlili k Panne Márii. Ja patrím ku generácii, ktorá si ešte pamätá púte v Šaštíne za asistencie eštebáckych kamier. Komunistický režim bol zdesený z toho, že tisícky mladých ľudí, ktorým dennodenne učitelia v škole vtĺkali do hláv marxistické poučky o náboženskom tmárstve, sa pravidelne schádzali v Šaštíne a nebáli sa verejne vyznať svoju vieru v Boha. Aj za cenu toho, že ich vylúčia zo školy. Aj za cenu toho, že prídu o zamestnanie. Pre poslancov Národnej rady boli tieto skutočnosti také zrejmé, že už rok po vzniku samostatnej Slovenskej republiky vyhlásili zákonom č. 241/1993 Z. z. 15. september za deň pracovného pokoja. Nie kvôli Vatikánu, vtedy ešte o vatikánskej zmluve nikto ani nechyroval, ale kvôli stáročnej národnej tradícii.

Tohtoročný 15. august som strávil v Bruseli. Bola streda, na Slovensku pracovný deň,  ale v hlavnom meste Európy sa nepracovalo. Napriek tomu, že Belgicko je považované za sekulárny štát, napriek vzmáhajúcemu sa multikulturalizmu v tomto štáte, napriek stále silnejšie prenikajúcemu islamu do belgickej spoločnosti, je 15. august, sviatok Nanebovzatia Panny Márie, v Belgicku štátnym sviatkom a dňom pracovného pokoja.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?