S Lipšicom, alebo proti Lipšicovi?

Autor: Ján Žatko | 31.8.2012 o 12:08 | Karma článku: 5,73 | Prečítané:  1123x

Keď v nedeľu 27.5.2012 Daniel Lipšic spoločne s Janou Žitňanskou ohlásili svoj odchod z KDH, veľa ľudí bolo prekvapených, že po ich boku nestál aj Radoslav Procházka. Až dovtedy boli verejnosťou vnímaní ako nerozlučná trojica. Radoslav Procházka sa rozhodol, že vystúpi z tieňa Daniela Lipšica a rozbehne vlastnú politickú kariéru. Po tej nedeli sme sa s prekvapením od Radoslava Procházku dozvedeli nielen to, že sa končí ich spoločná politická cesta, ale aj to, že Daniel a Radoslav sú ideovo vlastne niekde inde. Kým Lipšic je skôr americký republikán, Procházka je skôr európsky kresťanský demokrat. Procházka neuveril úspechu Lipšicovho sna a rozhodol sa pustiť sa na svoje vlastné krídla.

 zdroj: aktualne.sk

Prvé mávnutia Procházkových krídiel boli dosť nesmelé. Otvorene síce prehlásil, že väčšina vedenia KDH je pre neho problematická. Na druhej strane vyjadril podporu predsedovi KDH Jánovi Figeľovi a vyhlásil, že nemá ambíciu kandidovať na sneme na žiadnu zo straníckych funkcií. Namiesto toho tvrdil, že chce presadiť zmeny v KDH prostredníctvom zmeny stanov: "Moja jediná súčasná stranícka ambícia je presadiť na sneme zmenu stanov, aby sa počet podpredsedov znížil zo šiestich na troch. Všetci krajskí predsedovia budú automaticky členmi predsedníctva a nebudú vyberaní okresnými funkcionármi, ale budú ich voliť priamo členovia krajského snemu. Čiže mobilizácia členskej základne na úkor funkcionárskej."

Zmenu stanov aj vypracoval a predložil na rokovanie snemu. Urobil však dve podstatné chyby. Prvou bolo, že členská základňa o jeho návrhu vedela iba to, čo sa dozvedela z médií. Radoslav Procházka nemal záujem diskutovať o svojom návrhu v hnutí ani na okresných snemoch, ani na poslednej Rade KDH pred snemom. A to bolo v príkrom rozpore s jeho vlastnými slovami: "Najväčšia devíza a kapitál, ktorú KDH má, sú jeho členovia. Tí budú mať väčší vplyv na rozhodovanie vrcholových orgánov v hnutí. Dnes ten vplyv patrí niekoľkým kľúčovým podielnikom toho vnútorného systému. Členská základňa má menší vplyv na rozhodovanie, ako by mohla a mala mať."

Druhou Procházkovou chybou bola skutočnosť, že návrh ktorý predložil delegátom snemu bol úplne iný, ako predtým verejne ohlasoval. Vypadol z neho totiž kľúčový princíp: voľba krajských predsedov krajskými snemami. Takže v prípade schválenia ním navrhovanej zmeny by sa stal pravý opak toho, čo chcel presadiť. Členmi predsedníctva hnutia by sa stali krajskí predsedovia volení okresnými funkcionármi a nie členskou základňou. Takže mobilizácia funkcionárskej základne na okresnej úrovni na úkor členov.

Výsledok hlasovania bol pre ďalší vývoj kľúčový. Delegáti snemu síce schválili dodatočné zaradenie Procházkovho bodu do programu snemu, ale po diskusii jeho návrh veľkou väčšinou odmietli. Zrejme to bola pre neho veľká rana, pretože vo svojom nasledujúcom emotívnom vystúpení Radoslav Procházka prvýkrát verejne označil Jána Figeľa za nespôsobilého viesť hnutie a po tomto vystúpení na ďalší priebeh snemu úplne rezignoval a venoval sa už iba svojim vyhláseniám pre médiá. Aj preto sa delegáti snemu až po návrate domov dozvedeli, že Radoslav Procházka zakladá programovú platformu a personálnu alternatívu voči vedeniu hnutia.

O tom, že to Radoslav Procházka myslí naozaj vážne, svedčia jeho posledné vyjadrenia. Podľa jeho vlastných slov pracoval na svojom projekte "celé leto s ľuďmi, ktorí vo svojich odboroch predstavujú prvú ligu". Dodáva: "Platforma má názov, logo, expertné zázemie, prívržencov a predovšetkým má program." Takže Procházka stihol za dva letné mesiace to, na čo si celé KDH vyčlenilo najbližšie dva roky: vytvoriť nový program.

Radoslav Procházka predstaví svoj program na Rade KDH koncom septembra. Podľa jeho vlastných slov to však považuje iba za povinnosť, keďže "ambície platformy prekračujú rámec KDH a pre jej program sa budem snažiť získať väčšinu nielen v KDH, ale v ďalšej fáze aj mimo neho." Inými slovami, Radoslav Procházka naznačuje ďalší vývoj pre prípad, že sa jeho iniciatíva nestretne v KDH s pozitívnym ohlasom. Jeho slová môžu znamenať dve možnosti ďalšieho vývoja. Pokus o zjednotenie pravice na základe Pocházkovej vízie, alebo vytvorenie ďalšieho subjektu na pravej strane politického spektra. V oboch prípadoch sa Radoslav Procházka bude pravdepodobne snažiť o vyberanie hrozienok z iných politických strán, tak ako to už vo februári prezradil časopisu .týždeň. Otázka je, či hrozienka budú mať záujem naskákať do jeho koláča.

Ešte pred pár mesiacmi Radoslav Procházka v súvislosti so snahou Daniela Lipšica založiť novú politickú stranu tvrdil, že: "Nová strana má zmysel tak, že nahradí tie existujúce, a nie že bude pôsobiť popri nich. Pri všetkej úcte a náklonnosti, ktorú k Danovi a Jane prechovávam, si myslím, že aj v tom lepšom prípade sa im môže podariť to druhé." Radoslav Procházka práve rozbieha nový projekt. Evidentne mu verí viac, ako snu Daniela Lipšica.

Daniel Lipšic strávil leto na grilovačkách. Radoslav Procházka v pracovni. Bude zaujímavé sledovať, kto z nich využil letné mesiace lepšie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?