To sa už všetci v tejto republike zbláznili?

Autor: Ján Žatko | 29.8.2012 o 23:25 | Karma článku: 23,01 | Prečítané:  15475x

Jeden z najbohatších Slovákov, veľkopodnikateľ Milan Fiľo, má blízko k štátnej pomoci. Ministerstvo hospodárstva totiž žiada pre papierenskú spoločnosť Mondi SCP, ktorú Fiľo vlastní s koncernom Mondi, daňové úľavy vo výške 25 miliónov eur. Fiľo je označovaný za podnikateľa blízkeho vládnemu Smeru. Podľa exministra hospodárstva a súčasného opozičného politika Juraja Miškova je to v poriadku. Jeho stranícky kolega Martin Chren je tiež spokojný. Ani riaditeľ Transparency International Gabriel Šípoš v tom problém nevidí. Toľko informácie z Hospodárskych novín. A ja som na pochybách. To sa už všetci ľudia v tejto republike zbláznili? Alebo som sa zbláznil ja?

 zdroj: topky.sk

Ľudia si zaslúžia istoty. Túto vetu si určite všetci pamätáte. Smer-SD s ňou iba nedávno vyhral voľby takým spôsobom, že teraz si tu môže robiť čo len chce. Dobre nám tak, zaslúžili sme si tie istoty. Smer vyhral voľby, napriek tomu, že jeho ústredné heslo bolo neúplné. Alebo vďaka tomu? Z toho hesla totiž vypadlo hneď prvé slovo. "Moji". Žeby tlačiarenský škriatok?

Milan Fiľo nakoniec dotáciu asi dostane. Ministerstvo financií je za, bývalý minister je za, vsjo jasno. A aký bude mať týchto 25 miliónov eur o ktoré príde štátny rozpočet, prínos pre štát a teda pre nás všetkých? Beriem si kalkulačku a idem rátať za vás. Koľko sa vytvorí za tieto peniaze nových pracovných miest? 0, slovom nula. Aha, ale nejaké už existujúce miesta sa určite zachránia. Podľa materiálu Ministerstva hospodárstva sa zachráni 383 pracovných miest, ktoré by inak boli do roku 2016 zrušené. Fajn. Priemerná mzda na Slovensku bola v prvom kvartáli tohto roku 770 €. 383 zamestnancov krát 77O € je spolu 294 910 €. Keby štát vyplácal prepusteným 383 zamestnancom priemernú mzdu, mesačne by musel vyplatiť 294 910 €. A teraz si vydeľme výšku štátnej pomoci 25 miliónov € sumou 294 910 € a získame veľmi zaujímavé číslo: 84,77. To číslo nám hovorí, že keby namiesto zamýšľanej štátnej pomoci vyplácal štát všetkým prepusteným 383 zamestnancom 84 mesiacov naďalej mzdu vo výške 770 € mesačne bez toho, že by pracovali, stále by ho to vyšlo menej, ako zamýšľaná dotácia Milanovi Fiľovi. 84 mesiacov je dlhých sedem rokov.

A ešte jedna skutočnosť je na tejto veci zaujímavá. Dotáciu dostane firma, ktorá podľa oficiálnych údajov dosiahla v roku 2010 zisk pred zdanením vo výške 77,861 milióna € a v roku 2911 to bolo 68,133 milióna €. Teda žiaden chudák pred krachom.

„Na zvýšených odvodoch živnostníkov sa plánuje vybrať asi 50 miliónov eur. Ak štát poskytne pomoc Mondi, asi polovica tohto zvýšenia pôjde korporácii s celosvetovými príjmami 5,7 miliardy eur a ziskom 357 miliónov," tvrdí analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Už viete živnostníci, prečo budete musieť platiť vyššie dane a odvody? Už viete učitelia a zdravotné sestry, prečo vám nie je možné zvýšiť platy? Už viete sporitelia v druhom pilieri, prečo vám na vaše osobné účty od septembra bude chodiť už iba polovičná suma? Aby mali jeho ľudia vyššie istoty.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?