Vtedy pred 44 rokmi

Autor: Ján Žatko | 21.8.2012 o 0:41 | Karma článku: 9,29 | Prečítané:  1251x

Vtedy pred 44 rokmi som bol práve v pionierskom tábore. V takom klasickom, s malými búdkami kam sa akurát zmestili dve poschodové postele. V tých časoch bežný spôsob pre rodičov, ako sa aspoň na tri týždne zbaviť starostlivosti o deti. To ráno bolo akési čudné. Ranná píšťalka zvolávajúca na rozcvičku sa stále neozývala, aj keď slnko už dávno vykukovalo ponad Tribeč. Vôbec nám to nevadilo, ale bolo to čudné. Keď som vykukol z chatky, práve prebehla teta kuchárka z centrálnej budovy do kuchyne a zalamovala pritom rukami. Vyzerala taká vydesená, že nás nenapadlo nič múdrejšieho, ako to, že niekto zomrel. Ale kto?

 foto: Ladislav Bielik

Rozcvička nakoniec v ten deň vôbec nebola, raňajky až s veľkým meškaním. To nám už náš súdruh vedúci povedal, čo sa stalo. Napadli nás Rusi a my pôjdeme z tábora domov. Otec prišiel po mňa na malej červenej Pionierke okolo obeda. Pre neskôr narodených treba povedať o akú Pionierku išlo. Bola to v tých časoch veľmi populárna motorka Jawa 05 s poldecovým objemom motora a výkonom troch koní. Rýchlosť na plný plyn 60 km/hod, dolu kopcom aj viac. Motorka bola lacná a vodičský preukaz mohli mať už aj 15-roční, preto bola Pionierka populárna najmä medzi tínedžermi ale aj medzi rodinami s nižšími príjmami, ktorí nemali na auto. To bol aj náš prípad. Rozlúčil som sa s kamarátmi, ktorí ešte stále čakali na rodičov, nasadol som na motorku a šli sme. Domov sme dorazili v poriadku, aj keď ja s uboleným zadkom, pretože som sedel na nosiči batožiny.

Jawa 05 Pionier (zdroj: autovia.sk)

zdroj: autovia.sk

Z nasledujúcich dní si toho veľa nepamätám. Iba obrovské biele nápisy na múre okolo parku: "Rusi preč!", "Dubček, Svoboda, to je naša sloboda!", "Lenin prebuď sa, Brežnev sa zbláznil!".

O niekoľko dní sa začala škola. Medzi učebnicami sme prvýkrát dostali aj učebnicu ruského jazyka. Napísal som do nej veľkými tlačenými písmenami: "RUSI PREČ!" Súdruh učiteľ si to všimol a zavolal si ma do kabinetu. Tam mi prísne dohovoril a prinútil ma nápis vygumovať. Bol písaný ceruzkou a tak to šlo ľahko. Nápis zmizol. Jeden môj spolužiak bol ešte odvážnejší. Uchmatol z chodby sovietsku zástavu, roztrhal ju na kúsky a pohodil ju medzi špinavé handry. To boli všetky nesmelé pokusy revolty štvrtej triedy Základnej deväťročnej triedy v Tovarníkoch proti okupácii Česko-Slovenska armádami Varšavskej zmluvy v roku 1968.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?