reklama

O čo vlastne ide Radoslavovi Procházkovi?

Radoslav Procházka ešte donedávna patril k nádejným mladým politikom KDH. Jeho vstup na parlamentnú pôdu v roku 2010 bol skutočne impozantný. Čoskoro po zložení poslaneckého sľubu si získal povesť odborníka na ústavné právo a médiá jeho vyjadrenia priam vyhľadávali. A treba priznať, že jeho názory mali hlavu a pätu. Zviditeľnil sa aj svojimi ojedinelými postojmi, keď hlasoval odlišne od svojich poslaneckých kolegov, ale vždy vedel svoje hlasovania logicky zdôvodniť. Jeho konkrétne kroky po tohtoročných voľbách vzbudzujú však stále viac a viac rozpaky. Aj u jeho priaznivcov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Obrázok blogu
(zdroj: zdroj: sme.sk)

Prvýkrát Radoslav Procházka prekvapil potom, ako Daniel Lipšic vystúpil v máji tohto roku spoločne s Janou Žitňanskou z KDH s úmyslom založiť novú politickú stranu. Všeobecne sa očakávalo, že bude pri nich stáť aj Radoslav Procházka. Na žiaľ jeho priaznivcov sa tak nestalo. Napriek tomu, že už vtedy tvrdil, že väčšina vedenia KDH je pre neho problematická, zostal v KDH.

Ďalší významný a veľmi radikálny obrat nastal vo vzťahu Radoslava Procházku k Jánovi Figeľovi. Aj po odchode Daniela Lipšica a svojich výhradách k vedeniu KDH sa o Jánovi Figeľovi vyjadroval jednoznačne kladne: „Jánovi Figeľovi dôverujem." Dokonca aj po vypuknutí kauzy "zlaté padáky"vyhlásil, že Ján Figeľ má naďalej jeho dôveru. Svoj kontroverzný návrh na preplatenie zlatých padákov z pokladnice KDH dokonca odôvodnil nutnosťou obrany Jána Figeľa: "Ja pána Figeľa rešpektujem ako svojho predsedu a jednou z motivácií môjho návrhu je oslabiť tlak na jeho osobu." Aj keď ho zároveň veľmi nejasne vyzýval na prijatie osobnej zodpovednosti, ešte ani tri dni pred snemom KDH nespochybnil jeho kandidatúru na predsedu: "Jano Figeľ povedal, že nesie osobnú zodpovednosť za to, čo sa stalo v rezorte dopravy so zlatými padákmi a ja som len povedal, že mu dôverujem, že tú zodpovednosť ponesie. Ale v akej forme sa k nej prihlási, to neviem, ani ho do ničoho netlačím," povedal. Radikálny zlom nastal až na sneme KDH v Ružomberku. Slabá podpora delegátov jeho návrhu na zmenu stanov ho viditeľne rozladila a náhle zmenila aj jeho rétoriku voči Jánovi Figeľovi. Pred voľbami predsedu strany sa na jeho adresu vyjadril, že "v ňom vzbudzuje súcit a to je emócia, ktorú líder politickej strany vyvolávať nesmie. A svoju rétoriku ešte pritvrdil po poslednej kauze Jána Figeľa, týkajúcej sa získania titulu PhD: „Zdá sa mi to trápne a myslím si, že to predsedu zbavuje posledných zvyškov autority, ktorú mal."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Radoslav Procházka ešte v deň konania snemu KDH ohlásil vznik novej programovej platformy. Na tejto skutočnosti sú zaujímavé dve veci. Neinformoval o tomto zámere delegátov snemu, ale iba médiá. Ako keby nestál o podporu členov vlastnej strany. Dokonca ani o týždeň neskôr na Rade KDH na priamu výzvu členov rady aby ich informoval o svojich zámeroch nereagoval. Druhou zaujímavou skutočnosťou je, že priamo na sneme ohlásil Ján Figeľ ambíciu pripraviť nový základný program KDH, ktorý nahradí program Lepšie Slovensko schválený ešte v roku 1993. Na tvorbe programu sa bude podielať celá členská základňa KDH a po prerokovaní v kluboch a na okresných snemoch bude schválený na sneme KDH o dva roky. Radoslav Procházka preto ide vytvárať programovú alternatívu voči tomu, čo ešte nejestvuje a vopred rezignuje na svoju aktívnu pomoc pri príprave základného programu KDH.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ešte zvláštnejšie sú jeho vyjadrenia, opäť zo snemu KDH, že bude pripravovať personálnu alternatívu voči súčasnému vedeniu. Iste, má na to tak ako každý iný člen KDH právo. Prečo ho však nevyužil vtedy, keď sa lámal chlieb, teda na sneme KDH? Zo strany jeho priaznivcov boli veľmi silné tlaky na to, aby kandidoval na predsedu aj on. Radoslav Procházka o nich vedel, dokonca sa vyjadril, že "sa obáva, že ho niekto navrhne za predsedu". Napriek tomu sa rozhodol nekandidovať, ani žiadnu personálnu alternatívu nenavrhol. Ak chce personálnu zmenu, mal konať na sneme v Ružomberku. Pretože najbližšia možnosť zmeniť vedenie KDH bude až na sneme o štyri roky. Alebo disponuje Radoslav Procházka informáciami, ktorými nedisponujú bežní smrteľníci? Tuší Radoslav Procházka, že zmena vo vedení príde už skôr? Napríklad kvôli odstúpeniu Jána Figeľa po ďalších kauzách, ktoré ešte len prídu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Radoslav Procházka je skutočne talentovaný politik. Na to, aby sa stal politikom s veľkým P mu chýbajú dve veci. Pokora a úprimnosť. Na rokovaní Rady KDH 30. júna 2012 ho členovia Rady žiadali, aby im vysvetlil svoje zámery s vytvorením programovej alternatívy, o ktorej predtým informoval médiá. Radoslav Procházka mlčal ako sovietsky partizán, radšej sa potichu vytratil z rokovacej sály a už sa nevrátil. To mu však nebránilo dať pre televíziu TA3 vyhlásenie, že "bol tvrdo kritizovaný za to, že príliš ovorene komunikuje s médiami".

Nie je to tak. Problémom Radoslava Procházku nie je to, že príliš otvorene komunikuje s médiami. Problémom Radoslava Procházku je to, že vôbec nekomunikuje s členmi svojej vlastnej strany. Ale ako ju chce potom zmeniť? A chce ju vlastne vôbec zmeniť? Alebo mu ide o niečo iné?

Ján Žatko

Ján Žatko

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Konzervatívec v politike aj v živote. Zoznam autorových rubrík:  Devínska Nová VesRozhovoryBratislavaPolitikaKanadaOsobnostiPrírodaZaujímavostiFotografieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu