Talent od Boha

Autor: Ján Žatko | 13.7.2012 o 7:11 | Karma článku: 10,63 | Prečítané:  3283x

Peter Sagan má talent od Boha. Ateista by povedal od prírody. Doteraz to vedeli iba jeho fanúšikovia, po jeho výsledkoch na Tour de France to vedia miliardy ľudí na celom svete. Je mladý, je sympatický, je úspešný, je obletovaný. Peter Sagan, šarvanec na bicykli zo Žiliny.

 zdroj: sme.sk

Tvrdí to aj jeho manažér Jozef Korbel: "Peter Sagan je doslova cyklistický zázrak, ktorý sa rodí raz za storočie. Má v sebe kus veľkej sily a keď sa narodil, dostal do vienka dar od Boha, že bude najlepší cyklista planéty!"

Nielen jeho manažér, nielen fanúšikovia, ale aj oveľa skúsenejší súperi uznávajú Saganove kvality. Držiteľ žltého trička v prvých etapách Tour Fabian Cacellara zložil Saganovi takúto poklonu: "Obdivujem výkon Petra Sagana. Jazdí na bicykli ako génius."

Nestáva sa často, že by 22-ročný zelenáč prišiel prvýkrát na najväčšie cyklistické podujatie sveta a hneď víťazil. Peter Sagan vyhral úvodnú etapu a onedlho dve ďalšie. S tromi etapovými víťazstvami zažíva slovenský cyklista najúspešnejšiu premiéru na Tour od roku 1976. Vtedy pri prvom štarte vyhral skvelý šprintér Freddy Maertens až osem etáp. Peter Sagan nielen víťazí, ale aj baví divákov. Pred cieľom tretej etapy sa obzrel a keď videl že súperi sú ďaleko za ním pustil riadidlá a začal oslavovať: "Najskôr som sa prežehnal a poďakoval Pánu Bohu. Potom som predviedol gesto podľa Foresta Gumpa," priznal Peter Sagan.

Na Petrových úspechoch majú iste veľký podiel aj jeho rodičia. Mama Helena Saganová priznáva: ,,Všetky mamy športovcov sú na tom asi podobne. Údel matky je prosiť a ďakovať. Najprv som v napätí, aby sa mu nič nestalo, aby ho nepostihol pád alebo defekt. Keď všetko dobre dopadne, mám veľkú radosť, ďakujem Bohu." Petrov otec Ľubomír Sagan je na svojho syna hrdý a verí mu: "Verím, že sa mu z úspechov nezatočí hlava, ani prehry ani víťazstvá ho nerozhádžu. To je jeho plus, v tomto má šťastnú povahu."

V kapitole 25 Evanjelia podľa Matúša je uvedené podobenstvo o talentoch. "Istý človek sa chystal na cestu. Zavolal si sluhov a zveril im svoj majetok. Jednému dal päť talentov, druhému dva a ďalšiemu jeden, každému podľa jeho schopností, a odcestoval. Ten, čo dostal päť talentov, hneď šiel, obchodoval s nimi a získal ďalších päť. Podobne aj ten, čo dostal dva, získal ďalšie dva. Ale ten, čo dostal jeden, šiel, vykopal jamu a peniaze svojho pána ukryl. Po dlhom čase sa pán tých sluhov vrátil a začal s nimi účtovať. Predstúpil ten, čo dostal päť talentov, priniesol ďalších päť talentov a vravel: "Pane, päť talentov si mi odovzdal a hľa, ďalších päť som získal." Jeho pán mu povedal: "Správne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho pána." Predstúpil ten, čo dostal dva talenty, a vravel: "Pane, dva talenty si mi odovzdal a hľa, získal som ďalšie dva." Jeho pán mu povedal: "Správne, dobrý a verný sluha; bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým: vojdi do radosti svojho pána." Predstúpil aj ten, čo dostal jeden talent, a hovoril: "Pane, viem, že si tvrdý človek: žneš, kde si nesial, a zbieraš, kde si nerozsýpal. Bál som sa, preto som išiel a ukryl tvoj talent v zemi. Hľa, tu máš, čo je tvoje." Jeho pán mu povedal: "Zlý a lenivý sluha! Vedel si, že žnem, kde som nesial, a zbieram, kde som nerozsýpal? Mal si teda moje peniaze dať peňazomencom a ja by som si bol po návrate vybral, čo je moje, aj s úrokmi. Vezmite mu talent a dajte ho tomu, čo má desať talentov. Lebo každému, kto má, ešte sa pridá a bude mať hojne. Ale kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má. A neužitočného sluhu vyhoďte von do tmy; tam bude plač a škrípanie zubami."

Peter Sagan je ako ten sluha, ktorý talenty dané od Pána nezakopal pod strom, ale ďalej ich zhodnocuje. Držím mu palce a verím spolu s jeho otcom, že sa mu z úspechov nezatočí hlava a že sa ešte veľmi dlho budeme spoločne radovať z jeho víťazstiev.

Poznámka: Talent bola v staroveku peňažná jednotka, ktorá zodpovedala zhruba cene 60 kg zlata alebo striebra. Celkový objem jedného talentu sa v jednotlivých obdobiach a krajinách staroveku značne odlišoval (zdroj: česká wikipédia).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?