Úbožiak alebo líder?

Autor: Ján Žatko | 27.6.2012 o 17:10 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1352x

Snem KDH v Ružomberku prekvapil aj neprekvapil. Je obdivuhodné, akú veľkú obavu cítia ľudia mimo KDH o osud tohto hnutia. Je obdivuhodné, aké veľké krokodílie slzy vedia prelievať nad svojimi proroctvami, že neschopný Ján Figeľ privedie túto stálicu slovenskej politickej scény do záhuby. Veď by sa tomu mali tešiť.

 flickr.com

Ján Figeľ sa v posledných troch rokoch trikrát uchádzal o post predsedu KDH. Vždy úspešne. Na sneme v Nitre v roku 2009 získal 304 hlasov od 310 delegátov. Vtedy bol v pozícii záchrancu KDH, ktoré bolo hlboko otrasené po odchode do opozície a odchode značnej časti vedenia hnutia. Pavol Hrušovský už nevládal niesť ďalej zástavu KDH a Ján Figeľ dostal funkciu predsedu naservírovanú na striebornej tácke. O rok na sneme v Bratislave získal Ján Figeľ 301 z 321 hlasov. Bolo to po víťazných voľbách, v ktorých sa pravici podarilo vymeniť vládu Roberta Fica. Víťaza ľud rád oslavuje a tak obhájenie predsedníckeho kresla prešlo bez problémov.

V sobotu na sneme KDH v Ružomberku bolo postavenie Jána Figeľa oveľa zložitejšie. Pravica povalila vlastnú vládu a pravicoví voliči ju za to tvrdo vytrestali. SDKÚ-DS stratila takmer dve tretiny hlasov, SaS polovicu, Most-Híd 1,2%. Z vládnych strán jediné KDH uhájilo svoje predchádzajúce pozície. Medzi kádehákmi však zavládlo sklamanie, čakali od volieb viac. Rátali s tým, že Figeľ vynesie percentá hnutia do výšin a ich do funkcií.

Posledné dva týždne pred ružomberským snemom boli v znamení tvrdých mediálnych útokov na Jána Figeľa. Kauza Gorila odstavila Mikuláša Dzurindu a kauza Zlaté padáky mala odstaviť Jána Figeľa. Tlak bol taký veľký, že desať dní pred snemom z okolia Jána Figeľa prenikli na verejnosť informácie, že hnutie zvažuje možnosť jeho odstúpenia z kandidatúry na predsedu. Miláčik médií Radoslav Procházka sa dokonca verejne vyjadril, že schopnosť Jána Figeľa viesť hnutie je výrazne oslabená. Deň pred snemom priniesli Hospodárske noviny informáciu, že Procházkovo krídlo v KDH uvažuje o kandidatúre Radoslava Procházku na predsedu hnutia a rozhodne sa podľa toho, či sa mu podarí presadiť zmenu stanov.

Zmena stanov neprešla a odvaha vyzvať Jána Figeľa na otvorený súboj sa akosi vytratila. Napriek tomu si Radoslav Procházka neodpustil, aby ešte pred voľbou Jána Figeľa poriadne nevyfackal. Poľutoval ho, že keď Jána Figeľa vidí, tak v ňom vzbudzuje súcit. A súcit by predsa líder nemal vzbudzovať.

Ján Figeľ všetky facky od cudzích aj od vlastných vydržal a zabojoval. Zabojoval tak, že prekvapil nielen delegátov snemu, ale aj novinárov. Denník SME v spravodajstve zo snemu uviedol: "Figeľ je typický svojimi nevýraznými únavnými prejavmi plnými prehnaného diplomatického balastu. V Ružomberku však prebudil a prekvapil delegátov, ale aj médiá azda najdynamickejším a emocionálnym, ale napriek tomu konkrétnym a kritickým prejavom." Ján Figeľ zabojoval tak, že presvedčil 80 % delegátov snemu z celého Slovenska o tom, že je pre nich ten najsprávnejší líder. Presne ako povedal Jozef Mikloško: "Lepšieho nemáme."

Úbožiak? Líder?

To ukáže budúcnosť. Ale už dnes je zaujímavá skutočnosť, že najviac sú z Figeľovho presvedčivého víťazstva sklamaní tí, čo sa netaja, že KDH je pre nich tŕňom v oku. Tí, ktorí verejne vyhlasujú, že KDH nikdy nevolili ani nebudú voliť. Práve tí ronia najväčšie krokodílie slzy nad tým, ako Ján Figeľ privedie Kresťanskodemokratické hnutie do záhuby. Veď by sa tomu mali tešiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?