Nepohodlného poslanca chcú pripraviť o mandát

Autor: Ján Žatko | 28.3.2012 o 0:14 | Karma článku: 17,11 | Prečítané:  3357x

4. decembra 1996 vylúčili poslanci vtedajšej vládnej koalície HZDS, ZRS a SNS z parlamentu nezávislého poslanca Františka Gauliedera proti jeho vôli. Jeho vylúčenie odôvodňovali listom, ktorý vraj poslal predsedovi parlamentu Ivanovi Gašparovičovi, kde malo byť jeho vzdanie sa poslaneckého mandátu. Vládna koalícia svoje rozhodnutie nezmenila ani napriek Gauliederovmu nesúhlasu, ktorý dal najavo slovne i písomne, a ani napriek tomu že o nezákonnosti tohto ich rozhodnutia rozhodol aj Ústavný súd Slovenskej republiky. Toto bezprecedentné rozhodnutie poskokov Vladimíra Mečiara bolo jedným zo znakov doby, kedy zákon pre vládcov nášho štátu neexistoval. Myslel som si, že sa u nás už nič podobné nemôže opakovať. Iba som si myslel.

 zdroj: ČTK

Ultramaratónca Jozefa Rajchla poznajú obyvatelia Slovenska hlavne vďaka jeho extrémnym bežeckým výkonom. Najviac sa dostal do povedomia verejnosti svojim behom z Devínskej Novej Vsi do Pekingu na letné olympijské hry v roku 2008. Počas päťmesačného behu - od marca do augusta 2008 - prebehol vyše 12-tisíc kilometrov, schudol 13 kilogramov a zničil 19 párov tenisiek. V jednom z rozhovorov Jozef Rajchl na otázku čo je pre ultrabežca ako je on najvyššou métou odpovedal veľmi jednoducho: "Pre mňa je to voľnosť  a sloboda v hlave. Bežecká i tá životná."

Asi málokto z obdivovateľov športových výkonov Jozefa Rajchla vie, že dlhé roky pracuje v Turistickej informačnej kancelárii v Devínskej Novej Vsi. V rámci svojho pôsobenia v tejto organizácii urobil veľmi veľa pre popularizáciu prírody a histórie Devínskej Novej Vsi a okolia, ale odviedol napríklad aj veľký kus práce pri výstavbe cyklomosta cez rieku Moravu a rozvíjaní vzťahov Devínskej Novej Vsi s rakúskymi obcami Schlosshof, Marchegg, ale i Spolkovou krajinou Dolné Rakúsko. Od roku 2010 je Jozef Rajchl aj poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Devínska Nová Ves. A práve tu nastal problém. Jozef Rajchl sa aj pri svojej poslaneckej práci drží svojej životnej filozofie voľnosti a slobody a preto sa stal pre vedenie Devínskej Novej Vsi nepohodlným. Poslanec, ktorý nehlasuje tak ako si predstavuje vrchnosť, poslanec, ktorý sa nebojí otvoriť si ústa, keď s niečím nesúhlasí, poslanec, ktorý vyčnieva z radu, sa stáva pre vrchnosť príťažou. A vrchnosť urobí všetko preto, aby sa takejto príťaže zbavila.

Nebolo to ani také zložité. Turistická informačná kancelária je od svojho založenia v roku 2006 súčasťou príspevkovej organizácie Istracentrum, ktorej zriaďovateľom je mestská časť Devínska Nová Ves. Funguje takto veľmi úspešne a bez problémov viac ako 5 rokov. Stačilo urobiť jednoduché organizačné opatrenie a začleniť Turistickú informačnú kanceláriu priamo pod miestny úrad. Týmto opatrením sa stane Jozef Rajchl zamestnancom mestskej časti, čo je nezlučiteľné s vykonávaním poslaneckého mandátu.

Rozhodnutím "správnych" poslancov bol schválený presun Turistickej informačnej kancelárie priamo pod miestny úrad s účinnosťou od 1.4.2012. K tomuto dátumu sa nezmení skoro nič. Turistická informačná kancelária bude vykonávať presne tú istú činnosť ako doteraz. Zmení sa iba jediné. Kolegovia poslanci a poslankyňa dali Jozefovi Rajchlovi na vedomie, že je pre nich "persona non grata" a zároveň mu dali nôž na krk. Buď sa vzdá poslaneckého mandátu, alebo príde o zamestnanie. Má ešte tri dni na rozmyslenie.

Takto funguje demokracia na Slovensku v roku 2012. Myslel som si, že mečiarizmus odišiel spolu s Vladimírom Mečiarom. Žiaľ, neodišiel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?