Vlajka Slovenskej republiky

Autor: Ján Žatko | 27.3.2012 o 1:17 | Karma článku: 10,57 | Prečítané:  1491x

Už o týždeň zloží 150 členov slovenského parlamentu poslanecký sľub a noví poslanci začnú zastupovať 5,4 milióna obyvateľov Slovenska. Najneskôr o štyri roky sa ich misia skončí. Som presvedčený o tom, že priemerný občan za tie štyri roky viac ako polovicu týchto zástupcov ľudu ani nezaregistruje. Určite však zaregistruje poslanca menom Alojz Hlina. Tento oravský bača, ako sám seba charakterizuje, nezostal nič dlžný svojej povesti. Ešte ani nezložil poslanecký sľub a už prichádza s témou, ktorá vyvoláva kontroverziu. Žiada, aby bola v rokovacej sále národnej rady umiestnená štátna vlajka Slovenskej republiky.

Montreal, rok 2004Montreal, rok 2004

Priznám sa, že ma jeho požiadavka prekvapila. Doteraz som netušil, že v rokovacej sále najvyššieho zákonodarného orgánu Slovenskej republiky chýba tento štátny symbol. Čo hovorí o povinnosti umiestnenia vlajky v rokovacích priestoroch štátnych a samosprávnych orgánov zákon číslo 63/1993 Z.z. o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní? V § 13a, ods. 3 stojí čierne na bielom: "Orgány územnej samosprávy sú povinné umiestniť v miestnosti, v ktorej prebieha zasadnutie obecného, miestneho, mestského zastupiteľstva alebo zasadnutie zastupiteľstva samosprávneho kraja, štátnu zástavu a preambulu Ústavy Slovenskej republiky tak, aby nebola narušená ich dôstojnosť." O rokovacej miestnosti národnej rady ani zmienka. Nezdá sa vám to čudné? V 2 891 obciach a mestách na Slovensku rokujú poslanci zastupiteľstiev v prítomnosti štátnej zástavy Slovenskej republiky. Tak isto aj poslanci samosprávnych krajov. Štátne zástavy sú dokonca umiestnené v každej školskej triede. Len tam, kde sa tvoria zákony tohto štátu, štátna zástava chýba.

Veľa z vás si povie: "Mať tak tvoje problémy!" Veľa z vás si povie: "Hlina by mal riešiť v parlamente skutočné problémy a nie takéto taľafatky." Nuž, nie je to podľa mňa taľafatka. Ide o symbol štátu, v ktorom žijeme. Kto iný by ho mal mať pred očami, ak nie poslanci, ktorí schvaľujú zákony tohto štátu?

V septembri 2004 ma osud zavial do Kanady a mal som to šťastie, že som mohol sledovať naživo zápas Svetového pohára medzi slovenskými a kanadskými hokejistami v Montreale. Prehrali sme 5:1, ale viac ako zápas na mňa zapôsobila atmosféra v uliciach mesta. Prechádzali nim skupiny mladých ľudí so slovenskými zástavami. Skupiny mladých ľudí, ktorí žili od narodenia v Kanade, ale boli hrdí na krajinu, kde sa narodili ich rodičia.

A čo my? Sme hrdí na krajinu v ktorej žijeme? Sme hrdí na seba?

P.S. Pre tých, ktorí majú problém s predstavou vlajky vlajúcej vo vetre v rokovacej sále parlamentu uvádzam, že podľa § 7 spomínaného zákona "štátna vlajka sa môže používať aj vo forme štátnej zástavy".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?