Porušuje SDKÚ-DS a SaS zákon?

Autor: Ján Žatko | 2.3.2012 o 7:01 | Karma článku: 5,57 | Prečítané:  772x

Spolupráca pravicových strán na vrcholnej úrovni neuveriteľne škrípe. Sami položili svoju vlastnú vládu na kolená a teraz sa nevedia dohodnúť, kto je vlastne na vine. SDKÚ-DS vraví, že SaS má nulový koaličný potenciál. Na druhej strane SaS odkazuje svojim bývalým koaličným partnerom, že prišla vymeniť dosluhujúcich politikov. Na regionálnej úrovni však spolupráca funguje. Napríklad v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Len škoda, že je pritom podozrenie na porušovanie zákona.

Jeden z poslancov miestneho zastupiteľstva v Devínskej Novej Vsi podpísal ešte 12.5.2011 dohodu o vykonaní práce s mestskou časťou Devínska Nová Ves zastúpenou starostom. Stal sa tým zamestnancom mestskej časti.

Zákon o obecnom zriadení hovorí, že funkcia poslanca je nezlučiteľná s funkciou zamestnanca obce, v ktorej bol zvolený. V zákone sa jednoznačne uvádza, že mandát poslanca zaniká v prípade, keď sa poslanec stane zamestnancom obce. O tomto zániku mandátu nerozhoduje nik. Ani starosta, ani zastupiteľstvo, ani žiadna špeciálna komisia. Mandát poslancovi zaniká zo zákona.

Problém je, že poslanec mestskej časti neoznámil, že sa stal jej zamestnancom, hoci mu to ukladá zákon. Aj keď pikantné na tom je, že mestská časť o tom vedela, keďže dohodu o výkone práce podpisoval starosta. A tak sa obaja hrali na mŕtveho chrobáka a nič sa nedialo až do 17.1.2012, keď na rokovaní komisie mandátovej a kontroly jeden z poslancov spochybnil mandát dotyčného poslanca. Keďže komisia nemala písomný dôkaz o zamestnaneckom pomere poslanca, požiadala starostu mestskej časti, aby jej do 25.1.2012 predložil kópiu zmluvného vzťahu medzi dotyčným poslancom a mestskou časťou.

Starosta tak urobil až 17.2.2012. Medzitým sa však 14.2.2012 uskutočnilo miestne zastupiteľstvo, na ktorom bol pôvodný program doplnený o návrh na doplnenie členov komisie mandátovej a kontroly o troch nových členov. Návrh bol aj schválený a teraz má už komisia "vhodné" zloženie. Pre každý prípad.

Toľko fakty. Poslanec, ktorý je od 12.5.2011 zamestnancom mestskej časti je stále poslancom a zúčastňuje sa rokovaní miestneho zastupiteľstva. Na námietky časti poslancov, že je pritom porušovaný zákon, starosta odpovedá, že všetko je v poriadku, pretože na poslancov miestnych zastupiteľstiev mestských častí Bratislavy sa zákon o obecnom zriadení nevzťahuje. Odvoláva sa pritom na zákon o Bratislave. Ale v zákone o Bratislave je uvedená nespochybniteľná veta: "Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahujú sa na hlavné mesto ustanovenia zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení." A problematiku zániku mandátu poslanca zákon o Bratislave neustanovuje inak.

Problém spochybneného mandátu poslanca sa stal v Devínskej Novej Vsi veľmi aktuálnou témou. Dokonca sa dvakrát tejto problematike venoval aj denník SME. A čo má s tým všetkým spoločné SDKÚ-DS a SaS? Vysvetlenie je jednoduché. Tieto dve strany vyhrali komunálne voľby v Devínskej Novej Vsi. Majú svojho starostu, majú 5 poslancov z 12-členného miestneho zastupiteľstva. Pri všetkých doterajších problematických hlasovaniach hlasovali spolu s nimi aj dvaja nezávislí poslanci. Ak by teraz jeden z tých nezávislých poslancov stratil mandát, stratila by koalícia SDKÚ-DS, SaS pohodlnú väčšinu a o riešeniach problémov v Devínskej Novej Vsi by sa konečne muselo začať diskutovať.

Predsedníčka komisie mandátovej a kontroly podala na okresnú prokuratúru návrh na preskúmanie uznesení z posledného rokovania miestneho zastupiteľstva. Podľa jej názoru sú tieto uznesenia protizákonné, keďže boli schválené aj hlasom poslanca, ktorý v tom čase už nemal poslanecký mandát. Až do rozhodnutia prokuratúry je za vetou: "Porušuje SDKÚ-DS a SaS zákon?" stále otáznik.

Poznámka: pre objektivitu dodávam, že sa ma táto problematika osobne dotýka. Prvým náhradníkom, ktorý mal nastúpiť na miesto poslanca, ktorý stratil mandát, som práve ja.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?