Mikuláš Dzurinda stráca zmysel pre realitu

Autor: Ján Žatko | 16.2.2012 o 1:15 | (upravené 16.2.2012 o 1:20) Karma článku: 10,67 | Prečítané:  2440x

"Poslanci neschválili výzvu prezidentovi, aby vymenoval do funkcie generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Prsty v tom nemali len opoziční poslanci, ale aj kresťanskí demokrati, z ktorých sa časť zdržala, alebo boli proti. SDKÚ-DS chce preto v tejto veci iniciovať petíciu." Týmito slovami uviedla moderátorka televízie TA3 presne pred týždňom tlačovú konferenciu SDKÚ-DS. Za Mikulášom Dzurindom na nej stála silná dvanásťčlenná zostava popredných politikov strany. Možno to bolo naposledy.

 wikimedia commons

Prezident republiky už viac ako pol roka odmieta vymenovať Jozefa Čentéša zvoleného v národnej rade za generálneho prokurátora. SDKÚ-DS sa pred týždňom rozhodla vyriešiť tento problém návrhom uznesenia, ktorým mala národná rada vyzvať prezidenta republiky, aby konal. Hlasovanie dopadlo neúspešne a to Mikuláša Dzurindu podľa jeho vlastných slov znepokojilo. Znepokojilo ho to až tak veľmi, že neváhal otvorene naznačiť, že poslanci KDH, ktorí nehlasovali za návrh, tak urobili preto, že sa už chystajú na budúcu vládnu spoluprácu so Smerom. Tento jeho záver má ale niekoľko háčikov.

1. Neprejde ani deň, aby Mikuláš Dzurinda a rovnako aj Richard Sulík nezdôraznili, aká je dôležitá spolupráca pravicových strán proti Smeru. Obaja však oveľa viac strieľajú po sebe a bývalých koaličných partneroch, ako po Smere.

2. Mikuláša Dzurindu asi ani vo sne nenapadlo, že časť poslancov KDH mohla mať k ich návrhu negatívny postoj nie kvôli Smeru, ale jednoducho preto, že si nemysleli že je to geniálny nápad. KDH tvrdí, že výziev prezidentovi už bolo dosť, že by išlo iba o ďalšie neúčinné gesto a preto pripravuje namiesto toho podanie na ústavný súd.

3. Mikuláš Dzurinda asi už zabudol, že iba týždeň pred jeho tlačovou konferenciou národná rada neschválila balíček energetických zákonov. Podľa Jozefa Kollára z SaS išlo o zákony roka v rezorte hospodárstva. Minister Juraj Miškov sa dokonca vyjadril, že ide o čierny deň pre slovenského spotrebiteľa, pretože zákony, ktoré sú na prospech všetkých ľudí, neboli prijaté. Zákony neboli prijaté zásluhou poslancov SDKÚ-DS a Smeru. To pre Mikuláša Dzurindu nebol náznak budúcej vládnej koalície medzi SDKÚ-DS a Smerom?

Včera vystúpila na tlačovej konferencii SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Vystúpila sama, ako posledný Mohykán. Nestála za ňou žiadna podporná artiléria. Konečne povedala to, čo malo SDKÚ-DS povedať už dávno. "Dnes máme poslednú šancu. Teraz alebo nikdy. Tieto voľby rozhodnú, či šanca na právny štát bude využitá, alebo bude zmarená." Povedala to s pokorou a myslím si, že aj s úprimnosťou. Možno to ešte pomôže. Ale možno je už neskoro.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Predvolebná diskusia SME: Ako vidia Bratislavu Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý

Kam by mal Bratislavský samosprávny kraj smerovať? Sledujte SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?