Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi

Autor: Ján Žatko | 9.11.2011 o 0:35 | Karma článku: 13,03 | Prečítané:  2465x

Merajú nám teplotu. Utierajú nám zadky. Pichajú nám injekcie. Podávajú nám čaj. Majú pre nás teplé slovo. Pohrozia nám, keď už nevieme vydržať v posteli. Zdravotné sestričky. Tie šedé myšky, bez ktorých by celé zdravotníctvo skolabovalo. Šedé myšky, ktoré sa rozhodli zdvihnúť hlavy a nahlas nám povedať, že takto to už ďalej nejde. "Keď sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás?" varujú nás všetkých.

 zdroj: cas.sk

Február 2011. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek spustila petíciu. Medzi siedmimi požiadavkami sestier je aj skorší odchod do dôchodku a stanovenie hodinovej minimálnej mzdy. Potrebujú aspoň 100 tisíc podpisov, aby sa petíciou musel oberať parlament.

Máj 2011. Okolo 500 sestier v čiernych tričkách prišlo do Bratislavy osobne odozdať balíky s petičnými hárkami predsedovi národnej rady Richardovi Sulíkovi. V balíkoch priniesli až 243 tisíc podpisov.

Jún 2011. Vláda sa svojim uznesením zaviazala splniť niektoré z požiadaviek zdravotných sestier ešte v tomto roku.

Jún 2011. Poslanci národnej rady 143 hlasmi zobrali na vedomie petíciu sestier a parlament zároveň v uznesení požiadal vládu, aby dôsledne plnila úlohy, ktoré si v súvislosti s petíciou vytýčila.

Október 2011. Sestry si vyjednali vyššie mzdy. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo návrh zákona, ktorý má sestrám zvýšiť minimálnu mzdu, ako žiadala ich petícia. Dnes sestry, podľa riaditeľky kancelárie komory zarábajú iba 400 až 420 eur mesačne. Po novom by mala sestra  bez praxe zarábať najmenej 640 eur.

November 2011. S návrhom zákona na zvýšenie miezd zdravotných sestier nesúhlasí Slovenská lekárska komora. Prekáža jej, že by zvýšil mzdu len sestrám a obáva sa, že sestry budú mať vyššie platy ako lekári. Podľa Vladimíra Balogha, poradcu SLK, týmto zákonom dochádza k 30% navýšeniu potrieb pre mzdy sestier a pýta sa, kto to zaplatí?

September 2011. Viac ako 2 400 lekárov podalo výpoveď. Stiahnutie výpovede podmieňujú splnením štyroch požiadaviek: dodržiavanie zákonníka práce, zreálnenie platieb zdravotných poisťovní, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a zvýšenie platov lekárov na 1,5 až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo je 1 200 až 2 400 eur.

Október 2011. Predseda lekárskeho odborového združenia Marián Kollár vyhlásil, že ak v decembri odídu lekári, ktorí podali výpoveď, "systém absolútne skolabuje, bude ohrozené zdravie a životy našich občanov".

November 2011. Po zásahu prezidenta republiky je transformácia nemocníc na akciové spoločnosti pozastavená. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vyzval lekárov aby stiahli výpovede a tvrdí, že štrajk lekárov je už iba o platoch. Podľa neho by v prípade splnenia požiadaviek lekárov stúpli ich platy na 2 000 až 4 000 eur a takéto zvýšenie platov považuje za nereálne.

Nuž, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Sestričky spísali svoje požiadavky a podporilo ich 243 tisíc ľudí. Dosiahli svoje bez toho, že by stresovali celú spoločnosť. Iróniou osudu je, že so zvýšením ich platov nesúhlasia práve ich kolegovia v bielych plášťoch, ktorí tiež bojujú za zvýšenie svojich platov. Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi. Však páni doktori?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?