Je Stromček špagátikom Roberta Fica? (list primátorovi Bratislavy)

Autor: Ján Žatko | 11.1.2011 o 17:15 | (upravené 11.1.2011 o 21:26) Karma článku: 12,30 | Prečítané:  1596x

Vážený pán primátor, dovoľte mi, aby som vám pogratuloval k víťazstvu v komunálnych voľbách a zaželal vám veľa úspechov vo vašej práci v prospech Bratislavčanov. Zo všetkých kandidátov na primátora ste práve vy presvedčili najviac voličov o tom, že ste ten najvhodnejší človek na vedenie hlavného mesta Slovenska. Želám vám, aby sa vám podarilo splniť vaše predvolebné sľuby a aby ste o štyri roky mohli bez obáv predstúpiť pred Bratislavčanov a povedať im: "Toto som sľuboval a toto som aj splnil."

 aktuality.sk

Vážený pán primátor. V jednom zo svojich prvých povolebných vystúpení ste sa vyjadrili, že vedúce funkcie budete obsadzovať na základe transparentných výberových konaní s výnimkou vašich najbližších spolupracovníkov, medzi ktorých ste zaradili riaditeľa magistrátu, pracovníkov vášho sekretariátu a hovorcu. Toto vaše stanovisko som plne chápal. Je samozrejmé, že vo svojom najbližšom okolí sa chcete obklopiť ľuďmi, ktorých dobre poznáte a ktorým veríte.

O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som sa dozvedel, že za riaditeľa magistrátu ste vymenovali poslanca Národnej rady za stranu Smer-SD Viktora Stromčeka. Vo svojom prvom povolebnom článku na blogu Sme ste okrem iného napísali: "Mojou ambíciou je byť primátorom aj tých, ktorí ma nevolili, lebo mali svojho kandidáta či kandidátku a dnes o mne pochybujú ako o skrytom agentovi SMERu. Chcem ich presvedčiť konkrétnymi krokmi, že svoje zámery myslím vážne a nebudem v područí žiadnej politickej strany." Pán primátor, vymenovaním pána Stromčeka za riaditeľa magistrátu ste tie pochybnosti rozhodne nevyvrátili, skôr ste ich ešte prehĺbili.

Ešte viac ma však zarazila skutočnosť, že pán Stromček sa po vymenovaní do funkcie nevzdal a ani nemieni vzdať poslaneckého mandátu. Skutočne nerozumiem tomu, že vám to nevadí. Citujem vaše vyjadrenie v tlači k tomuto problému: "Moja požiadavka bola, aby sa v plnom rozsahu venoval funkcii riaditeľa magistrátu. Povedal, že tomu rozumie a bude diskutovať s predstaviteľmi klubu v Národnej rade SR ako zladiť dve povinnosti s tým, že na prvom mieste bude povinnosť riaditeľa," povedal Ftáčnik. Stromček zasa zdôraznil, že všetky svoje aktivity prehodnotí tak, aby svoju prácu "robil dobre a načas."

Pán primátor, ste skúsený komunálny politik. Viete veľmi dobre, že riaditeľ magistrátu je predĺžená ruka primátora, ktorá všetky jeho rozhodnutia presadzuje prostredníctvom úradníkov magistrátu do praxe. Tu nestačí povedať "budem to robiť dobre a načas" a zároveň sa venovať veľkej politike v Národnej rade. Uznávam, aj riaditeľ magistrátu má právo na relax po namáhavej práci. Ale nebolo by vhodnejšie, aby bola tým relaxom napríklad rybačka? Práca riaditeľa magistrátu je mravčia práca. Ak ju chce človek robiť naozaj zodpovedne, na to nestačí osem hodín denne. A ja predpokladám, že váš záujem je, aby riaditeľ magistrátu robil svoju prácu dobre a zodpovedne.

Riaditeľ magistrátu by mal byť predĺženou rukou primátora, ktorý všetky rozhodnutia primátora presadzuje prostredníctvom úradníkov magistrátu do praxe. Menovaním pána poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Smer-SD Viktora Stromčeka za riaditeľa magistrátu Bratislavy však prihrávate na smeč svojim odporcom, ktorí budú tvrdiť, že pán Stromček nie je predĺženou rukou Milana Ftáčnika, ale predĺženou rukou Roberta Fica. A že je špagátikom, prostredníctvom ktorého bude Robert Fico riadiť Bratislavu.

Pán primátor, je mi jasné, že máte určité záväzky voči strane Smer-SD, ktorá vás podporovala v komunálnych voľbách. Ak však jedným z tých záväzkov bolo menovanie riaditeľa magistrátu podľa výberu Roberta Fica, myslím si, že vám to vo vašom pôsobení na poste primátora Bratislavy skôr poškodí ako pomôže.

S úctou

Ján Žatko, obyvateľ Bratislavy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

ŠPORT

Navrátilová: Cibulková nemá žiadnu silnú zbraň

Legenda hovorí vo veľkom rozhovore pre SME aj o prvom triumfe vo Wimbledone.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?