Smrť kresťanom!

Autor: Ján Žatko | 5.1.2011 o 3:12 | Karma článku: 9,15 | Prečítané:  2074x

"Najmenej 21 ľudí prišlo o život 1. januára tesne po polnoci počas bombového útoku na kresťanský kostol v meste Alexandria."                           Prvý deň v roku je pre väčšinu ľudí čímsi symbolický. Kladieme si pred seba rôzne predsavzatia. Nakoniec ich aj tak väčšinou nedodržíme, ale snažíme sa aspoň na chvíľu premýšľať o tom, ako byť lepšími. Niekto neznámy si dal v Egypte predsavzatie, ktoré hneď aj zrealizoval. Zabiť čo najviac kresťanov. Má to byť symbol v akom znamení sa bude niesť rok 2011?

koptský krížkoptský krížwikimedia commons

Egypt je dnes prevažne moslimská krajina. Napriek tomu tam žije početná menšina kresťanov. Podľa oficiálnych vládnych údajov asi 10%, čiže 8 miliónov Egypťanov sú kresťania. Neoficiálne cirkevné zdroje uvádzajú až 20%. Kresťania v Egypte patria prevažne ku koptskej cirkvi. Cirkvi, ktorá v Egypte pretrváva už dve tisícročia. Založenie a rozvoj kresťanstva v Egypte sa spája s apoštolom a evanjelistom Markom, ktorý bol prvým biskupom v Alexandrii. V prvom storočí po Kristovi dokonca Alexandria patrila k najvýznamnejším centrám kresťanstva.

Kresťania v Egypre prežili krvavé prenasledovanie počas vlády cisára Diokleciána v 3. storočí. Prežili aj obsadenie Egypta Arabmi a násilnú islamizáciu trvajúcu nepretržite od 7. storočia. Dožijú sa konca 21. storočia?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

SVET

Poľsko zažíva nežnú revolúciu. Vracia sa pred rok '89?

Vládna presila najnovšie ovládne aj súdy. Únia je takmer bezmocná.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.


Už ste čítali?