V Devínskej Novej Vsi nezostal kameň na kameni

Autor: Ján Žatko | 28.11.2010 o 11:45 | Karma článku: 10,34 | Prečítané:  3730x

V Devínskej Novej Vsi nezostane po komunálnych voľbách kameň na kameni. Starosta Vladimír Mráz (Nezávislé fórum) po 16 rokoch balí kufre. Pred štyrmi rokmi dostal 2 221 hlasov. Vtedy to bol takmer trojnásobok toho, čo ďalšia kandidátka v poradí. Včera dve tretiny svojich voličov spred štyroch rokov stratil a so 631 hlasmi skončil až na štvrtom mieste. S prevahou zvíťazil Milan Jambor, kandidát koalície SDKÚ, SaS. Jeho predvolebné heslo: "Dozrel čas na zmenu" sa pretavilo do reality. Zemetrasenie nastalo aj v poslaneckom zbore. Z doterajších 24 poslancov opäť kandidovalo vo voľbách 16. Uspel z nich jediný, Peter Rajkovič. V dvanásťčlennom poslaneckom zbore tak zasadne 11 nových tvárí.

Devínska potrebuje nové, kompetentné vedenie obce. S týmto sloganom oslovila občanov Devínskej Novej Vsi pravicová koalícia SDKÚ, SaS. Prvá časť sloganu sa stopercentne naplnila. Voliči dali doterajšiemu vedeniu jasnú odpoveď na to, ako sú spokojní s jeho prácou. Na starostovskú stoličku zasadne po 16 rokoch nová tvár. Milan Jambor, kandidát koalície SDKÚ, SaS, získal podporu 2 030 voličov. Takmer dvojnásobný počet ako druhý v poradí, nezávislý kandidát Rastislav Tešovič.

Volanie po zmene zmietlo do zabudnutia aj doterajších poslancov miestneho zastupiteľstva. Z 24 poslancov opäť kandidovalo vo voľbách 16. Uspel z nich jediný, Peter Rajkovič z KDH. V dvanásťčlennom poslaneckom zbore tak zasadne 11 nových tvárí. Kto je víťazom a kto je porazeným v súboji o poslanecké kreslá v Devínskej Novej Vsi?

Víťazi sú dvaja. V prvom rade je to strana Sloboda a Solidarita. Ako nová strana nemala v doterajšom miestnom zastupiteľstve zastúpenie a vo svojich prvých komunálnych voľbách v Devínskej Novej Vsi získala hneď štyri mandáty, teda rovnú tretinu miestneho zastupiteľstva. Tento úspech je ešte podčiarknutý tým, že jediným zástupcom Devínskej Novej Vsi v mestskom zastupiteľstve Bratislavy je práve nominant SaS Vladislav Hečko. Druhým víťazom sú nezávislí kandidáti. V doterajšom miestnom zastupiteľstve pôsobila jediná nezávislá kandidátka. V novozvolenom zastupiteľstve budú napriek zníženiu počtu poslancov na polovicu pôsobiť až štyria nezávislí poslanci. Táto skupina bude tvoriť druhú tretinu miestneho zastupiteľstva. Zo skupiny nezávislých poslancov sú traja členmi občianskeho združenia Devínska inak, ktoré vzniklo krátko po tragédii v auguste 2010. Lídrom je Rastislav Tešovič, ktorý sa síce nestal starostom mestskej časti, ale získal najviac hlasov zo zvolených poslancov miestneho zastupiteľstva. Štvrtým nezávislým je Peter Krug, vydavateľ miestnych novín Devex.

A kto prehral? Lúzerov je viac. V prvom rade je to paradoxne SDKÚ-DS. Táto strana vytvorila spolu s SaS víťaznú koalíciu. Z piatich poslaneckých mandátov koalície však na SDKÚ pripadá iba jediný. Pred štyrmi rokmi získala SDKÚ 7 poslaneckých mandátov. Počas volebného obdobia o všetky prišla, keďže všetci bývalí  poslanci z SDKÚ vystúpili a založili Občiansky klub. Zisk jediného poslaneckého mandátu za návrat na výslnie však rozhodne nemožno považovať.

Ďalším lúzerom je Smer-SD. V doterajšom zastupiteľstve mal štyri poslanecké kreslá. Po včerajšku zo zastupiteľstva úplne vymizne, pretože nezískal ani jediného poslanca. Experiment spoločnej kandidatúry s KDH sa zjavne nevydaril. Na experimente nezískal ani druhý partner, keďže KDH bude mať namiesto doterajších štyroch zástupcoch iba jediného poslanca. Takže máme tretieho lúzera.

Štvrtým lúzerom je Nezávislé fórum. Táto typicky volebná strana mala dlhé roky v Devínskej Novej Vsi veľmi silné postavenie zásluhou starostu Vladimíra Mráza. V poslednom volebnom období mala piatich poslancov a starostu. Starosta svoj post neobhájil a v poslaneckom zbore bude Nezávislé fórum obhajovať jediná poslankyňa, detská lekárka Lívia Baumannová.

Posledným lúzerom je skupina kandidátov okolo neúspešného kandidáta na starostu Miroslava Encingera. Vytvorila sa z doterajších poslancov pôvodne kandidujúcich za koalíciu SDKÚ-DS, SZ, ktorí po vystúpení z SDKÚ vytvorili Občiansky klub. Skupina kandidovala za koalíciu DS, Most-Híd,SZ. Ani jeden z doterajších šiestich poslancov nezískal dôveru voličov a farby tejto koalície bude v zastupiteľstve obhajovať nováčik, ultramaratónec Jozef Rajchl.

Devínska Nová Ves potrebuje nové, kompetentné vedenie obce. Prvá časť hesla sa včera naplnila. Na naplnenie druhej časti bude mať nové vedenie štyri roky. Držím mu pritom palce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nie Chorvátsko. Korona k nám prichádza najmä z Ukrajiny

Hygienici urobili analýzu Covidu-19 na Slovensku za júl.


Už ste čítali?