Zlyhania Radoslava Procházku

Autor: Ján Žatko | 30.4.2015 o 13:11 | Karma článku: 11,72 | Prečítané:  2554x

V uplynulých dvoch týždňoch sa slovenská politická scéna poriadne otriasala. V skúške ohňom zlyhali hlavne dvaja politici. Jedným bol súčasný premiér Robert Fico a druhým politik, v ktorom ešte pred rokom mnohí videli budúceho premiéra. Radoslav Procházka.

Prvýkrát zlyhal Radoslav Procházka už deň pred začiatkom bitky.

Ešte v marci si Robert Fico myslel, že okradnutie živnostníkov vo Váhostave patriacom mecenášovi Smeru Jurajovi Širokému prejde potichu podľa toho istého scenára, ako sa to udialo minulý rok v Doprastave a ešte predtým vo firme TSS Grade. Preto si dovolil vyhlásiť, že vláda s problémami súkromnej firmy nemá nič spoločné. Situáciu zmenilo až vyhlásenie KDH a Mostu-Híd, že po Veľkej noci požiadajú o zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR k škandalóznemu prípadu reštrukturalizácie tejto firmy. To už Robert Fico zistil, že musí prevziať iniciatívu a tak na stredu 15.4. zvolal Peter Pellegrini mimoriadnu schôdzu Národnej rady na túto tému. Predseda KDH Ján Figeľ pozval zástupcov všetkých opozičných strán na rokovanie o spoločnom postupe deň predtým. Jediný politik ktorý z rokovania opozície predčasne odišiel bol podpredseda Siete Andrej Hrnčiar. S detinským odôvodnením, že ostatní neprijali jeho návrh. Pritom ten návrh absolútne neriešil problém živnostníkov ale v populizme mohol smelo súperiť s vlakmi zadarmo Roberta Fica.

Druhýkrát zlyhal Radoslav Procházka počas odvolávania Jána Figeľa.

Vo chvíli, keď sa Robert Fico v zmysle hesla "zlodej kričí, chyťte zlodeja" rozhodol hodiť svoju vlastnú vinu za problémy živnostníkov na Jána Figeľa, vo chvíli, keď Robert Fico ohrozoval základy parlamentnej demokracie absurdným obvinením opozičného politika z toho, že vedome zastavil rozkrádanie štátu, opozícia sa jednotne za Jána Figeľa postavila.  Ohrozenie parlamentnej demokracie považovali v tej chvíli opoziční politici za také vážne, že sa rozhodli odstúpiť zo všetkých parlamentných funkcií. Nie z lásky k Jánovi Figeľovi, ale z princípu. Podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová to povedala jasne:  "Nie kvôli Jánovi Figeľovi, ale kvôli tomu, že Robert Fico pľuje do tváre všetkých slušných ľudí."  V tejto kritickej situácii nebol Radoslav Procházka schopný prekročiť svoj vlastný tieň a hodil Jána Figeľa do jedného vreca s Robertom Ficom. Ochrancu verejných financií hodil do jedného vreca so zlodejom.  "Je to tá stará politika v tej najtradičnejšej podobe. Výhovorky na minulosť, vyhadzovanie si na oči veci, ktoré sa stali pred desiatimi či 15 rokmi, a ľahostajnosť voči potrebám ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Nemienime sa na tom podieľať," uviedol vo svojom stanovisku. Dodal, že za jediný liek považuje kompletnú výmenu celej politickej generácie, ktorá zlyhala. A tak Sieť pri jednotnom postupe opozície proti Robertovi Ficovi opäť chýbala.

Radoslav Procházka veľmi rád o sebe hovorí ako o budúcom premiérovi. V kritických chvíľach minulých týždňov však opäť jasne ukázal, že na to jednoducho nemá. Nevedel prekročiť svoj vlastný tieň, nevedel prekonať žiarlivosť na Jána Figeľa. Líder krajiny musí spájať a nie rozdeľovať. Nie je možné, aby líder urazene odišiel z rokovania so svojimi partnermi iba preto, že ich nevie presvedčiť o kvalite svojho návrhu. Nie je možné, aby sa líder neozval, keď sa v politike deje do neba volajúca nespravodlivosť. Nie je možné, aby líder pourážal všetkých svojich potenciálnych partnerov a tvrdil, že iba on má pravdu a nik iný. S kým chce vlastne vládnuť taký líder?

Ešte pred rokom sa o Radoslavovi Procházkovi hovorilo ako o budúcom premiérovi tejto krajiny. Dnes sa o ňom stále viac a viac hovorí ako o samoľúbom malom chlapcovi, ktorý nezvládol svoj vlastný úspech.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.

ŠPORT

Cibulková dosiahla potrebné víťazstvo a má šancu na postup

Kerberová musí zdolať Keysovú bez straty setu.

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu spája centrum SIX.


Už ste čítali?