Prečo Fico tak tvrdošijne odmieta miliardy eur z eurofondov?

Autor: Ján Žatko | 6.3.2012 o 7:15 | Karma článku: 14,04 | Prečítané:  1644x

"Nová vláda, ktorá príde po parlamentných voľbách, dostane štát v katastrofálnej finančnej situácii," tvrdí skoro už premiér Robert Fico. O to nepochopiteľnejšie je, že ten istý Robert Fico neustále tvrdošijne odmieta miliardy eur z eurofondov na výstavbu diaľnic, ktoré by túto katastrofálnu situáciu mohli zmierniť.

 aktuality.sk

Robert Fico sa s Jánom Figeľom zhodnú v tom, že je nutné stavať diaľnice. Nezhodnú sa na tom, ako. Figeľ tvrdí, že Ficove diaľnice sú až dvojnásobne predražené a dokazujú to výsledky jeho tendrov. Fico sa bráni tým, že Figeľove diaľnice budú nekvalitné a bude treba navyšovať ceny cez dodatky. To je tvrdenie, ktoré overí iba čas.

Ján Figeľ tvrdí, že diaľnice treba stavať zo štátneho rozpočtu a eurofondov. Eurofondy ešte viac zlacnejú už aj tak lacnejšie Figeľove diaľnice, pretože až 85 % nákladov je možné hradiť z nenávratných príspevkov Európskej únie. Robert Fico tvrdí, že je nevyhnutné vrátiť sa k jeho koncepcii financovania výstavby diaľnic cez PPP projekty. Čiže stavať diaľnice dvojnásobne drahšie a ešte aj bez dotácií z eurofondov. Je to pre neho tak dôležité, že mieni rozhodnúť o prvom PPP projekte už hneď na prvom rokovaní novej vlády. To nedáva logiku.

Ak sú financie štátu naozaj v takom katastrofálnom stave, ako tvrdí Robert Fico, prečo odmieta možnosť vylepšiť ich darovanými miliardami eur z Európy a namiesto toho ich bude ešte viac zhoršovať ďalšími pôžičkami za vysoké úroky? To nedáva logiku. Iba ak by odpoveď na tento rébus naznačovala Figeľova otázka: "Kam malo smerovať tých 700 miliónov eur, o ktoré Robert Fico predražil výstavbu diaľnice D1?"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Všetci Bielorusi vrátane mňa sa boja vojny s Ruskom

Naša dotovaná diktatúra sa blíži k svojmu koncu.

EKONOMIKA

Diaľnica na Trnavu sa môže rozšíriť na osem pruhov

Definitívne riešenie povie minister dopravy.

SVET

Admirál Kuznecov: Ruský kolos, ktorý smeruje do Sýrie

Ruská lietadlová loď v číslach.


Už ste čítali?